Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Plagiocefalia – jak leczyć?

Dzieci to największe skarby o które dbamy już od pierwszych chwil ich życia. Doskonale wiemy jak delikatna jest czaszka, jak i cały układ kostny małego dziecka. W przypadku główki – ta szczególnie narażona jest na odkształcenia. W tej sytuacji istotne, aby nie dopuścić do trudnych do wyleczenia dolegliwości. Doskonałym przykładem jest plagiocefalia.

Plagiocefalia – co to jest?

Potocznie nazywana np. efektem płaskiej główki. Charakteryzuje się tym, że główka dziecka po danej stronie jest charakterystycznie spłaszczona. Przyczyn plagiocefalii może być kilka. Mogą to być zarówno uwarunkowania genetyczne, jak i kręcz szyi, który przez specjalistów określany jest jako wrodzona dystrofia mięśniowa. Często jednak powodem może być pewnego rodzaju zaniedbanie ze strony rodziców wynikające ze zbyt częstego układania dziecka po jednej stronie. Do objawów plagiocefalii obok wspomnianej spłaszczonej główki jest optycznie powiększone zarówno jedno oko, jak i ucho, uwydatniony po jednej stronie policzek, oraz uwydatnione po jednej stronie czoło.

poduszki dla niemowląt na płaską główkę - e-poduszki.pl

Leczenie plagiocefalii

Leczenie plagiocefalii zazwyczaj uzależnione jest od stopnia jej nasilenia. W wielu sytuacjach spłaszczona główka po jakimś czasie powraca do naturalnego kształtu. Są jednak sytuacje, gdzie konieczna jest operacja. W tym wypadku jednak zaleca się przeprowadzenie jej nie później, niż w drugim miesiącu życia. Leczenie plagiocefalii w znacznym stopniu obejmuje jednak działanie profilaktyczne zapobiegające tej dolegliwości. Tu rodzice muszą zwrócić uwagę na możliwie jak najczęstszą zmianę pozycji ich dziecka. Najlepiej jest układać malucha na brzuchu, jednak w większości przypadków dziecko nie czuje się w tej pozycji komfortowo. Kiedy więc zaczyna się niecierpliwić możesz ułożyć go na swoich kolanach co spowoduje, że z pewnością poczuje się pewniej i bezpieczniej.

W odpowiedzi na płaską główkę, w tym na plagiocefalie na rynku pojawiły się poduszki ortopedyczne dla niemowląt. Dzięki niej główka dziecka nie ulega spłaszczeniu niezależnie od pozycji w czasie snu. Dzięki właściwościom pianki poduszka nie odkształca się pod wpływem nacisku, co daje możliwość korzystania z niej przez długi okres czasu. Ponadto poduszki są wygodne, wykonane z wysokiej jakości bezpiecznych materiałów, dlatego mogą z nich korzystać także dzieci z alergią. Posiadają kolorowe poszwy, dzięki czemu poduszki stanowią doskonały element dekoracyjny dziecięcego pokoju. Poduszki ortopedyczne dla niemowląt kupisz przede wszystkim w sklepie z asortymentem do rehabilitacji.

Opracowane przez: Anna D.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *