Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Początki fitness

Początki fitness
Karmienie dziecka - zobacz na Ceneo

Zasadniczo, jeśli mówimy o początkach fitness, to musimy sięgnąć pamięcią do lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Chociaż fitness może nam się kojarzyć z ćwiczeniami dla kobiet, to jednak prekursorem tego pojęcia jest mężczyzna, a konkretnie Kenneth Cooper. Był to lekarz, który zajmował się opracowywaniem różnych programów kondycyjnych dla astronautów.

Początki współczesnego aerobiku

Tym samym być może całkiem nieumyślnie stworzył on podstawy do współczesnego aerobiku, do szeregu ćwiczeń aerobowych, które powszechnie znamy także, jako fitness. Jednakże, jeśli mówimy o rozpopularyzowaniu ćwiczeń wykonywanych w rytm muzyki, a więc tych, z którymi zasadniczo kojarzony jest fitness, to należy wskazać na osobę znanej aktorki amerykańskiej, Jane Fondy. Niejako z konieczności szybkiego powrotu do zdrowia po odniesionej kontuzji, aktorka ta wymyśliła, a raczej rozpopularyzowała ćwiczenia w rytm muzyki dyskotekowej, które pozwoliły jej bardzo szybko dojść do pełni sił. Po ponad trzydziestu latach od tamtego wydarzenia fitness stał się popularną rozrywką na całym świecie. Nie należy jednak mówić o tym zjawisku tylko i wyłącznie w kontekście rozrywki, gdyż tak naprawdę jest to forma ćwiczeń, forma aktywności fizycznej, forma zachowania pełni zdrowia i bardzo dobrej kondycji.

Fitness – aerobik

Fitness to przede wszystkim aerobik, aczkolwiek rozwój tejże dziedziny pozwala wyodrębnić także inne rodzaje ćwiczeń fitness. Mowa między innymi o jodze czy też o pilates. Dzisiaj wokół nas mamy do czynienia z nowo powstającymi klubami fitness, których w wielkich miastach mamy na pęczki. Oczywiście powodem takiego stanu rzeczy jest to, że ćwiczenia aerobowe, że zapotrzebowanie na tego typu ruch fizyczny jest ogromne i ciągle się zwiększa. Można powiedzieć, że jest to jeden z elementów współczesnego nowoczesnego stylu życia, w którym dbałość o zdrowie, o swoją kondycję jest jednym z głównych elementów. W odniesieniu do kobiet, fitness jest jedną z najwłaściwszych metod, jedną z najwłaściwszych form aktywności fizycznych, co też właśnie związane jest z popularnością tego sportu.

Polecamy także lekturę artykułów w serwisie partnerskim fitness-inspiracje.pl.