Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Poduszki do siedzenia – ulga dla Twojego kręgosłupa

Schorzenia kręgosłupa to problem, który dotyka coraz większą ilość osób. Często powodem jest silny stres, nienormowany czas pracy, czy siedzący tryb życia. Napięcie mięśni wywołane zbyt długim przebywaniem w pozycji siedzącej skutkuje dolegliwościami bólowymi. Jak sobie z tym radzić? Wystarczy wprowadzić do życia kilka prostych nawyków. Warto też sięgnąć po poduszki ortopedyczne do siedzenia, które w ostatnim czasie cieszą się ogromnym zaufaniem.

Najczęstsze schorzenia kręgosłupa

Istnieje wiele rodzajów schorzeń kręgosłupa, a do tych najczęściej spotykanych zaliczyć można m.in. dyskopatię. Dyskopatia dotyka przede wszystkim krążki międzykręgowe, które zbudowane są z jądra miażdżystego. Kiedy dochodzi np. do zwyrodnienia jądra pojawiają się dolegliwości bólowe. Kolejny przykład schorzenia to Kifoza, która inaczej określana jest jako wygięcie do tyłu na odcinku piersiowym, lub krzyżowym. Kifoza kształtuje się jeszcze w okresie płodowym. Problem pojawia się, gdy ulega patologicznemu przerostowi. Wówczas w okolicach kręgosłupa pojawia się problem. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku skoliozy inaczej określanej jako skrzywienie kręgosłupa. Skolioza może przytrafić się w każdym wieku. Przyczyn może być kilka – np. wada wrodzona, lub przeciążenia. Leczenie powyższych schorzeń zazwyczaj zależne jest od stopnia ich zaawansowania. Przeważnie jest to jednak rehabilitacja, fizjoterapia, gimnastyka korekcyjna, czy zabieg operacyjny.

Poduszki do siedzenia

Skutki siedzącego trybu życia mogą być groźne zarówno dla kręgosłupa, jak i funkcjonowania całego organizmu. W odpowiedzi na ten problem na rynku pojawiły się poduszki ortopedyczne do siedzenia. W tym przypadku wyróżniamy kilka typów poduszek. M.in. są to dyski sensomotoryczne, które przede wszystkim wspierają dynamiczne siedzenie. Pozwalają więc nie tylko odciążać plecy, ale i regulować ciężar ciała np. przy zmianie pozycji. Dyski sensomotoryczne służą zarówno do siedzenia, jak i do ćwiczeń. Nie należy więc korzystać z nich dłużej, niż 4 godziny dziennie, gdyż w przeciwnym razie może dojść do przetrenowania organizmu. Dyski sensomotoryczne w szczególności zalecane są pracownikom biurowym. Kolejny typ to poduszki ergonomiczne, inaczej określane jako kliny. Tego typu poduszki wymuszają prawidłową postawę kręgosłupa względem miednicy i ud. Skoro o klinach mowa to kolejny typ poduszki do siedzenia to kliny lędźwiowe. Wspierają, a jednocześnie odciążają odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Zalecane są w szczególności zawodowym kierowcom. Jeśli chodzi o wyżej wspomniane schorzenia kręgosłupa to pomoc w ich rehabilitacji znajdziesz w gumowych poduszkach do siedzenia. Tego typu poduszki charakteryzują się gumowymi wypustkami, masującymi mięśnie ciała.

Sposoby na bolący kręgosłup, a styl życia

Wyżej wspomniane poduszki mogą być nie tylko dodatkowym elementem rehabilitacji, ale i doskonałą profilaktyką. A skoro o profilaktyce mowa to postanowiliśmy powiedzieć nieco więcej o sprawdzonych nawykach, które pomogą uniknąć Ci bólu kręgosłupa w konkretnych sytuacjach.

W przypadku pracowników biurowych należy pamiętać, że ok. 90% czasu spędzają oni przed komputerem. Zaczynając od krzesła, zwróć uwagę, by miało regulowaną nie tylko wysokość, ale i oparcie i podłokietniki. Plecy powinny być wyprostowane, z pełnym podparciem, szczególnie w odcinku lędźwiowym. Głowa nie powinna odchylać się w żadną ze stron tak, by wzrok znajdował się na wprost ekranu monitora. Dłonie na klawiaturze ułożone prosto, nogi powinny mieć pod biurkiem pełną swobodę.

Pozostając w temacie siedzenia prawidłowa sylwetka jest równie ważna w przypadku zawodowych kierowców. Zagłówek siedzenia powinien sięgać szczytu Twojej głowy. Plecy podparte, tułów w pełnym pionie. Nadgarstki powinny być ułożone na kierownicy w taki sposób, by nie było konieczności odrywania pleców od oparcia. Dłonie ułożone na kierowcy w pozycji „za piętnaście trzecia”. Noga lekko ugięta w kolanie przy wciśniętym pedale sprzęgła.

Opracowane przez: Anna D.