Pończochy i podkolanówki o działaniu leczniczym cieszą się ogromnym zainteresowaniem w medycynie. Najczęściej stosowane są one w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej, czy też zakrzepicy żył głębokich. Noszenie pończoch uciskowych poprawia wydolność krążenia żył w kończynach. Efektem jest fakt, że krew z żylaków wycofuje się oraz bardziej sprawnie przepływa w warstwach żył głębokich.
Leczenie niewydolności żylnej z użyciem podkolanówek
Niewydolnością żylną pod względem medycznym nazywamy zastój krwi w kończynach (podkolanówki i pończochy przeciwżylakowe), który utrudnia przepływ krwi w górę organizmu. Za pomocą podkolanówek i pończoch uciskowych zastój ów się udrażnia oraz wzmaga się przepływ żył w kończynach. Dzięki temu krew może przepłynąć z kończyn dolnych ku tułowiowi. Zastosowanie regularnie pończoch sprawia, że unikamy obrzęków oraz opuchnięcia kończyn dolnych.
Podkolanówki lecznicze używane są w terapii uciskowej. Niezwykle istotne w terapii jest aby stopień ucisku był adekwatnie dobrany do kończyny.
Niewydolność żylna i jej stopień zaawansowania objawia się obrzękami. W przypadku niewielkich obrzęków stosuje się ucisk < 25 mmHg. W stopniu drugim stosuje się ucisk 25-35 mmHg, zaś w ostatnim trzecim stopniu, w przypadku wystąpienia owrzodzeń ucisk 35-45 mmHg.
Stosując podkolanówki i pończochy uciskowe 2 stopnia znacznie zmniejszają zakrzepicę żył głębokich. Używanie podkolanówek uciskowych najczęściej połączone jest z terapią farmakologiczną.
Czy podkolanówki uciskowe mogą działać niekorzystnie?
Podkolanówki uciskowe 1 stopnia uchodzą za bezpieczne lecznicze produkty, które można stosować bez większych przeciwwskazań. Jedynie w sytuacji jeśli mamy do czynienia z zarostową niewydolnością tętniczą kończyny o wskaźniku kostkowo-ramiennym ABI pomiędzy 0,5 a 0,8, nie powinniśmy zakłada ucisku. Mowa jest o niedokrwieniu nóg, zaś dodatkowy ucisk spowoduje wręcz odwrotny skutek. W takiej sytuacji możemy doprowadzić do tak zwanej miażdżycy zarostowej. Podkolanówek nie stosujemy również przy zastoinowej niewydolności serca, lub obrzękach limfatycznych.
Jak zakładać podkolanówki i pończochy uciskowe?
Podkolanówki należy zakładać zanim jeszcze wstaniemy z łózka. Nie należy naciągać ich również zbyt wysoko, powyżej stawu kolanowego. Warto przed założeniem podkolanówek lub rajstop nasmarować nogi balsamem nawilżającym.
Rodzaje podkolanówek i rajstop uciskowych
Współcześnie na rynku mamy bardzo szeroki wybór uciskowych podkolanówek, pończoch oraz rajstop. Cechują się one różnorodną grubością oraz klasą kompresji, w tym również podkolanówki przeciwżylakowe oraz pończochy przeciwżylakowe. Dzięki temu z łatwością możemy znaleźć wariant zarówno dla kobiet i mężczyzn, który spełni wszystkie nasze potrzeby. Asortyment powinniśmy dobrać w aptece czy też w sklepie medycznym. Warto zaznaczyć, że na rynku zakupić możemy również podkolanówki z palcami bądź też bez palców. Jeżeli borykasz się z nadmierną potliwością stóp bądź też z koślawością paluchów z całą pewnością lepiej sprawdzą się podkolanówki bez palców.