Jesteś tym co jesz. Często słyszymy takie zdanie w odniesieniu wpływu żywienia na wygląd naszej skóry, czy sylwetki ciała. W odniesieniu do zdrowego kręgosłupa można, by powiedzieć mniej więcej – jesteś tym jak się zachowujesz w ciągu dnia. Oczywiście, dolegliwości bólowe często są przyczyną wad wrodzonych, czy schorzeń. Nie mniej jednak w wielu przypadkach my sami również nie potrafimy zadbać o zdrowie naszego kręgosłupa. Zatem – jak sobie pomóc?
Siedzenie, a „siedzenie”
W przypadku zdrowego siedzenia bowiem istotne jest to, aby jak najczęściej zmieniać pozycje. W tym celu pomoże Ci dynamiczne siedzenie. Dzięki niemu Twoje mięśnie mimo pozycji siedzącej nie ulegną zastygnięciu. Ponadto pomoże kontrolować Ci ciężar Twojego ciała np. przy zmianie nogi na nogę. Dzięki dynamicznemu siedzeniu poprawisz również równowagę i koordynacje ruchową. Najważniejsze jednak, że zredukujesz bóle kręgosłupa, a dodatkowo zadbasz o układ krążenia.
Ćwiczenia
I to najlepiej takie, które wzmocnią elastyczność Twojego ciała. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się joga. Jeżeli jednak nie masz czasu, by chodzić na profesjonalne zajęcia możesz spróbować wykonywać proste ćwiczenia gimnastyczne w domu. W samym internecie z pewnością znajdziesz wiele ciekawych propozycji.
Zdrowy sen to podstawa
Tym bardziej, że dziś coraz trudniej zachować nam wysoką jakość snu. To też do gabinetów lekarskich zaglądają coraz młodsi pacjenci skarżąc się na dolegliwości związane kręgosłupem. W odpowiedzi na ten problem na rynku pojawiły się poduszki medyczne do spania. Dzięki nim zminimalizujesz ryzyko wielu schorzeń kręgosłupa, w tym wad postawy. Ogromną cechą poduszek medycznych jest ich wygoda. Jeśli chodzi o zdrowotne właściwości to więcej na ich temat dowiesz się czytając ten poradnik.
Witaminy
Organizm potrzebuje witamin przez cały rok, a szczególnie zimą, gdzie brakuje nie tylko słońca, ale i wielu wartościowych warzyw i owoców. Cennych składników dla zdrowia kręgosłupa dostarczysz poprzez spożywanie m.in. grochu, fasoli, ryb, kaszy gryczanej, płatków owsianych, czy cytrusów.
Kontroluj swoją wagę
Dodatkowe, zbędne kilogramy często przyczyniają się do problemów z kręgosłupem. Warto więc wagę nie tylko kontrolować, ale i pilnować, by nie była coraz większa. Zadbaj więc o lekkostrawną dietę, w której nie zabraknie zdrowego białka, węglowodanów i błonnika. Unikaj natomiast tłuszczy i cukrów prostych.