Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Prawidłowy dobór ortezy

wybór ortezy

Jeżeli zdarzy się nam uraz ortopedyczny bądź schorzenie wymagające stabilizacji stawów, ewentualnie jeżeli uprawiamy bardzo dużo sportu lub też wykonujemy ciężką fizyczną pracę i nasze potrzebują odciążenia, warto kupić ortrezę i zastąpić nią na przykład ciężki gips.

Nie powinniśmy dokonywać zakupu samodzielnie. Warto kupić ortezę pod kontrolą lekarza prowadzącego – najczęściej ortopedy, chirurga lub reumatologa, bądź też pod okiem fizjoterapeuty oraz wykwalifikowanych pracowników sklepu medycznego. Istotny jest dobór rozmiaru , ale również jej typu i materiału, z jakiego jest wykonana. Przed ostatecznym zakupem ortrezy nie powinniśmy zapomnieć o próbie użytkowej, której rodzaj uzależniony będzie od rodzaju kupowanej ortezy, ale również od naszego przypadku – w zależności czy kupujemy ortezę z powodu urazu, schorzenia czy też z uwagi na intensywne czy rodzaj wykonywanej pracy. Przykładowo – przy zakupie ortezy przeznaczonej dod stabilizacji stawu kolanowego, odpowiednią próbą użytkową będzie wchodzenie po schodach, jazda na rowerze czy nawet jazda na nartach albo snowboardzie. Warto kupić ortezę po wykonaniu prób na kilku typach ortez.

Nie można zapominać o tym, że źle dopasowana nie tylko nie pomoże nam w żaden sposób przy naszym schorzeniu, albo nie zabezpieczy i nie odciąży stawów przy intensywnych treningach czy też przy ciężkiej pracy fizycznej. Co więcej, zbyt ciasna orteza albo wykonana z nieodpowiedniego materiału może spowodować obrzęki, niedokrwienie czy nawet zapalenie żył z zakrzepicą. Źle dopasowany sprzęt może także doprowadzić do uszkodzenia stawu i grup mięśni przy stawie.