Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Przedsiębiorstwa w dalszym ciągu korzystają z nielegalnego oprogramowania

Przedsiębiorstwa w dalszym ciągu korzystają z nielegalnego oprogramowania

W naszym kraju osoby prowadzące własne firmy w dalszym ciągu posługują się nielicencjonowanym oprogramowaniem. Pomimo tego, że czasy powszechnego piractwa już minęły, problem nadal jest aktualny. Zeszły rok okazał się rekordowym, ponieważ The Business Software Alliance (BSA) otrzymało ponad osiemset zgłoszeń. W regionie Europa, Afryka, Bliski Wschód z powodu postępowań ugodowych przedsiębiorcy wypłacili w roku 2013 blisko 15 milionów dolarów – w tym 6 milionów dolarów jako koszty koniecznej legalizacji programów. Działania mogą wiązać się z przestojami działalności firmy z powodu zatrzymań twardych dysków przez policję.

Przede wszystkim małe firmy

Z nielegalnego oprogramowania korzystają przede wszystkim firmy małe oraz jednoosobowe działalności gospodarcze. Powód jest prozaiczny – chodzi po prostu o koszty wykupu licencji. Dla debiutujących na rynku firm, które szukają oszczędności, taki koszt wydaje się zbyt duży. Szanse na złapanie z kolei są niewielkie.

Jakie w wersji pirackiej są używane najczęściej? Przede wszystkim systemy operacyjne, takie jak Windows w różnych wersjach. Drogie licencje posiadają również programy do obróbki grafiki oraz video. Rzadko zdarzają się pirackie wersje programów antywirusowych czy księgowych.