Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Przewlekła rwa kulszowa- czym jest i jak się objawia?

Przewlekła rwa kulszowa- czym jest i jak się objawia?

Rwa kulszowa to bardzo nieprzyjemna dolegliwość powodująca ogromny dyskomfort i ból. Jakie leki są skuteczne w leczeniu rwy kulszowej i jakie są przyczyny rwy kulszowej?

Czym jest przewlekła rwa kulszowa?

Przewlekła rwa kulszowa, znana również jako przewlekłe zapalenie nerwu kulszowego, jest stanem charakteryzującym się przewlekłym bólem, mrowieniem lub drętwieniem, które promieniuje z dolnej części pleców wzdłuż nerwu kulszowego (najdłuższego nerwu ciała) aż do kończyn dolnych, szczególnie do pośladków, ud, łydek i stóp. Pojawiają się także zaburzenia czucia.

Główne przyczyny przewlekłej rwy kulszowej obejmują ucisk lub uszkodzenie nerwu kulszowego, zazwyczaj w wyniku zwyrodnienia krążków międzykręgowych, zwężenia kanału kręgowego (stenozy kręgosłupa), przepukliny dysku kręgowego lub zwyrodnienia stawów kręgosłupa. Czynniki ryzyka obejmują otyłość, brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, nieprawidłowe podnoszenie ciężarów oraz urazy kręgosłupa. Leczenie przewlekłej rwy kulszowej jest trudne i zwykle długotrwałe, ale jak najbardziej możliwe.

Dolegliwości bólowe przy rwie kulszowej

Objawy bólowe przy przewlekłej rwie kulszowej mogą być różnorodne. Charakterystyczny objaw to ból, który rozprzestrzenia się z dolnej części pleców wzdłuż trasy nerwu kulszowego do pośladka, uda, łydki oraz stopy. Często ból ten jest jednostronny. Osoby z przewlekłą rwą kulszową często doświadczają mrowienia lub drętwienia w obszarach objętych nerwem kulszowym, takich jak pośladki, udo, łydka i stopa. Ból może być nasilany przez wykonywanie określonych ruchów, takich jak wstawanie z pozycji siedzącej, chodzenie, skręcanie tułowia czy podnoszenie ciężarów. W zaawansowanych przypadkach przewlekłej rwy kulszowej osoby mogą doświadczać osłabienia mięśni w obrębie kończyny dolnej, co może prowadzić do trudności w poruszaniu się. Ból związany z przewlekłą rwą kulszową może utrudniać spanie, szczególnie gdy osoba próbuje znaleźć wygodną pozycję.

Atak rwy kulszowej- co robić?

Atak rwy kulszowej może być bardzo bolesnym i niekomfortowym doświadczeniem. Spróbuj znaleźć pozycję, która zmniejszy nacisk na nerw kulszowy. Często leżenie na plecach z podłożeniem pod kolanami może przynieść ulgę. Stosowanie kompresu lodu lub ciepła na obszarze dotkniętym bólem może pomóc zmniejszyć dyskomfort. Niektóre osoby odczuwają większą ulgę po zastosowaniu ciepła, podczas gdy inne preferują chłód. Wypróbuj oba sposoby i zdecyduj, który działa dla Ciebie najlepiej. Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen lub paracetamol, mogą pomóc w zmniejszeniu bólu i zapalenia związanego z atakiem rwy kulszowej. Zawsze jednak zastosuj się do zaleceń lekarza dotyczących dawkowania. Niektóre łagodne ćwiczenia rozciągające mogą pomóc złagodzić napięcie mięśniowe i zmniejszyć ucisk na nerw kulszowy. Przykłady to lekkie skręty tułowia, delikatne rozciąganie pośladków i mięśni ud, oraz ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha. Staraj się unikać czynników, które mogą nasilać ból, takich jak długotrwałe siedzenie, podnoszenie ciężarów lub wykonywanie gwałtownych ruchów, aby uniknąć nawrotu rwy kulszowej. Więcej przeczytasz na: https://www.rehab.pl/choroby-i-objawy/rwa-kulszowa/przewlekla-rwa-kulszowa/.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *