Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Regeneracja szpiku – przełamanie mitów

Regeneracja szpiku – przełamanie mitów

Wokół oddawania szpiku kostnego panuje sporo mitów – takim przykładem może być obawa przed tym, że oddając komórki macierzyste, one nigdy się nie odbudują. Prawda jest taka, że komórki macierzyste odbudowują się po już po 2 tygodniach – dowiedz się więcej!

Czy szpik się regeneruje?

Oczywiście! Proces produkcji jest stały i trwa całe życie – w szpiku kotnym najważniejsze są krwiotwórcze komórki macierzyste (nieliczne). Poprzez mnożenie tworzą inne krwinki (krwinki białe, krwinki czerwone oraz płytki krwi). Ten proces występuje przez całe życie – komórki macierzyste są w stanie w pełni się zregenerować w ciągu 2 tygodni.

Komórki macierzyste – regeneracja po pobraniu z krwi obwodowej

Najpopularniejsza metoda, która występuje aż w 80% przypadków to pobranie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej. Dawca przed pobraniem (4 dni przed procesem) dostaje zastrzyki z czynnikiem wzrostu, które mają spowodować zwiększenie liczby krwiotwórczych komórek macierzystych w krwiobiegu. Skutkuje to tym, że Dawca oddaje tylko nadmiar, który wyprodukował organizm. Podanie zastrzyków z preparatem jest konieczne, ponieważ w naturalnej sytuacji w krwi obwodowej jest stosunkowo niewiele komórek macierzystych. Dlatego też Dawca poprzez „przyjęcie” preparatu, który pobudza produkcję, przekazuje tylko komórki macierzyste, które powstały w nadmiarze (oddajesz dodatkowe komórki).  

Regeneracja szpiku (pobranie z talerza kości biodrowej)

Podczas pobierana komórek macierzystych z talerza kości biodrowej (w której jesteś w pełnym znieczuleniu) pobiera się ponad 1 litr mieszanki (krwi i szpiku kostnego – około 5% całkowitej objętości). Pełny proces regeneracji organizmu Dawcy trwa przeciętnie od 2 do 3 tygodni. Podczas tego okresu Dawca nie odczuwa żadnych wynikających z tego dolegliwości, oprócz odczucia stłuczenia w miejscu nakłucia. W tym czasie nie jest też podatny na choroby.

Możesz być Dawcą kilka razy (komórki macierzyste produkują się przez całe życie)

Podsumowując, regeneracja organizmu przebiega stosunkowo szybko, a proces produkcji komórek macierzystych trwa całe życie. Możesz być Dawcą nawet kilka razy – zdarzają się przypadki, w których komórki macierzyste mogą pomóc wielu pacjentom (taka sytuacja ma miejsce stosunkowo rzadko). Więcej informacji na temat szpiku kostnego oraz komórek macierzystych (m.in. o ich regeneracji oraz pobieraniu) znajdziesz na stronie https://www.dkms.pl/pl/naszpikuj-sie-wiedza.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *