W medycynie najważniejszy jest czas. Postęp tej dziedziny daje ogromne możliwości i szanse na zapobieganiu wielu schorzeniom i dolegliwościom. Podstawowym jednak kryterium jest szybka diagnoza i rozpoczęcie skutecznego leczenia.
Kłopoty ze snem – zwykłe zmęczenie czy poważna dolegliwość? Rodzaje bezdechu
Ciągłe zmęczenie, bóle głowy, rozdrażnienie czy złe samopoczucie, to nie tylko wynik stresu. Jednym ze schorzeń, które w ostatnich latach stało się bardzo powszechne, według statystyk często jednak niediagnozowane to bezdech senny. Jak twierdzi Edward Grandi, dyrektor wykonawczy Amerykańskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Dotkniętych Bezdechem Sennym – „bezdech senny jest jednym z głównych problemów zdrowotnych na świecie”. Jednym z najczęstszych rodzajem bezdechu – obejmującym ok. 85 % przypadków – jest obturacyjny bezdech senny – tamowanie przepływu powietrza w górnych drogach oddechowych. Podczas snu mięśnie gardła i język wiotczeją, blokując przepływ powietrza i wywołując chrapanie. Zdarza się, że oddech jest zupełnie zatrzymywany. Biorąc pod uwagę czynniki etiologiczne, poza obturacyjnym bezdechem sennym, wyróżniamy jeszcze dwa rodzaje bezdechu.
Jeden to ośrodkowy bezdech senny, który powoduje zaburzenie oddychania wskutek zaburzeń ośrodka w mózgu odpowiadającego za sen. Drugi natomiast to mieszany bezdech senny – zaburzenia na skutek neuronalnych zaburzeń napędu oddechowego oraz niewłaściwej wentylacji płuc z powodu wiotczenia mięśni podniebienia i języczka.
Bezdech diagnostyka – zacznij od podstaw
Zespół bezdechu może mieć również podłoże genetyczne, gdyż występuje nieraz w rodzinach z pokolenia na pokolenie – chodzi raczej o podatność na zachorowanie. Wstępnej diagnozy możemy dokonać sami w domowym zaciszu, określając podstawowe czynniki, które warunkują możliwość występowania tego schorzenia: otyłość (szczególnie u mężczyzn po 40 rokiem życia), chrapanie, ciągła senność, kilkukrotne budzenie w nocy. Dostępne na chwile obecne testy na obturacyjny bezdech senny dają 99,8% pewności prawidłowej diagnozy. Rozpoznanie choroby oraz zaawansowania stopnia wagi jego ciężkości określa tzw. wskaźnik bezdechu:
- AHI (Apnoeahipopnea Index) – liczba bezdechów i epizodów hipowentylacji na 1 h snu
- RDI (Respiratory Disturbance Index) – liczba nieświadomych przebudzeni w nocy spowodowanych chorobą.
Kliniczne badania pokazują, że bezdech występuje u około 4–10% dorosłych mężczyzn i 2–4% kobiet, głównie osoby dorosłe. Według jednak niektórych szacunków bezdech senny występuje już w przypadku ponad 25% mężczyzn po 40. roku życia.
Na stronie Philips – który jest czołowym producentem aparatury do leczenia bezdechu sennego – znajduje się wiele ciekawych informacji na temat diagnozowania i leczenia: https://www.philips.pl/healthcare/bezdech/czy-mam-bezdech/diagnoza-bezdechu