Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Rolki i ich rodzaje – wybierz model najlepszy dla siebie!

Rolki i ich rodzaje - wybierz model najlepszy dla siebie!

Za oknem świeci słońce, a pogoda sprzyja spacerom i aktywności fizycznej. Oznacza to więc, że warto wyjąć swoje rolki żeby powrócić do tej formy rekreacji. Jeśli dopiero mamy zamiar rozpocząć naukę jazdy bądź po prostu potrzebujemy nowych rolek, to warto wybrać najlepszy model. Wiele zależy od tego jaki styl jazdy preferujemy. Czy będzie to rolkarstwo fitness, czy raczej wyczynowe? Sprawdźmy, jakie rodzaje rolek są dostępne w sklepach sportowych i jakie jest ich przeznaczenie!

Dlaczego warto jeździć na rolkach?

Jest to jeden z najzdrowszych sportów, jaki możemy wybrać, ponieważ wiąże się z przebywaniem na świeżym powietrzu. Ponadto, jazda na rolkach jest bardzo przyjemna, mimo że wymaga nieco wysiłku, dzięki czemu wzmacnia mięśnie nóg oraz pośladków. Dużą zaletę stanowi również fakt że przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, to zatem idealna droga do wymarzonej sylwetki. Znacząco poprawia także koordynację ruchową i naszą kondycję. Jazda na rolkach jest idealna dla osób w każdym wieku. To świetny sposób na spędzenie czasu z rodziną lub przyjaciółmi oraz poznanie nowych osób.

Na jakie rolki się zdecydować?

Wydawałoby się, że wybór rolek nie jest trudnym zadaniem. Potrzebujemy przecież jedynie odpowiedniego rozmiaru, który zazwyczaj pokrywa się z rozmiarem buta. Tymczasem ta kwestia wygląda nieco odmiennie. Najpierw musimy bowiem zdecydować na jakiego rodzaju jeździe nam zależy, gdyż determinuje ona wybór konkretnego modelu. Do wyboru mamy kilka kategorii rolek, które opisane są poniżej.

  • Rolki rekreacyjne – funkcjonująca nazwą są również rolki fitness. To zdecydowanie najbardziej popularny model, chętnie wybierany zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Polecane są głównie do jazdy na płaskim terenie, który został odpowiednio przygotowany. Czym cechuje się ten rodzaj rolek? Posiada mniejsze kółka, których rozmiar wynosi od 78 do 84 mm. Mniejsza jest również ich twardość, zazwyczaj na poziomie 82 A. Rolki fitness są wygodne i przewiewne, dzięki czemu zapewniają komfort oraz stabilność. Nie pozwalają jednak osiągać dużych prędkości.
  • Rolki hokejowe – wyróżnia je bardzo dobra wytrzymałość. Jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do gry w hokeja, dlatego też muszą być stabilne oraz zwrotne. Tylko wtedy pozwalają na kontrolę w czasie jazdy. Ich główną cechę stanowi fakt, że nie posiadają hamulca.
  • Rolki agresywne – to obowiązkowa propozycja dla miłośników jazdy wyczynowej. W związku z tym, że zostały wyposażone w małe kółka świetnie poradzą sobie ze zjazdem po ramach czy murkach. Wykorzystywane są przede wszystkim do wykonywania przeróżnych trików. Cechuje je również dobra przyczepność, którą zawdzięczają swoją budowie, a głównie twardym kółkom.
  • Rolki szybkościowe – doskonałe dla fanów szybkiej jazdy i adrenaliny. Ich kółka są dość duże, zazwyczaj mają więcej niż 90 mm. Do wyboru są dwa rodzaje butów do takich rolek: wyższe i niższe. Buty wyższe dedykowane są osobom, które dopiero rozpoczynają przygodę z rolkarstwem szybkościowym, zaś wysokie zaawansowanym rolkarzom.
  • Rolki freestylowe – najlepsze rolki do jazdy miejskiej. Łączy w sobie cechy rolek rekreacyjnych i hokejowych, dlatego nadają się do jazdy po zróżnicowanej powierzchni. Posiadają trwają obudowę, która świetnie chroni przed ewentualnymi urazami. Ich cechą charakterystyczną są również ciasno ułożone kółka.

Rodzaj rolek przekłada się na styl jazdy, a także komfort użytkowania. Dobre jakościowo i profesjonalne rolki znajdziemy w ofercie e-sklepu Asport.pl. Zwróćmy uwagę na ich parametru. Dobierając rozmiar rolek musimy mieć na uwadze przede wszystkim wygodę. Osobom początkującym zaleca się wybór rolek rekreacyjnych bądź freestylowych. Dopiero gdy opanują umiejętność poprawnej jazdy, mogą pomyśleć o wyborze innego modelu.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *