Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Rośliny, które warto trzymać w sypialni dla lepszego snu

Rośliny, które warto trzymać w sypialni dla lepszego snu

Zdrowy sen – o tym jak jest ważny wiemy wszyscy. Nadal jednak popełniamy proste błędy, które powodują, że trudno nam w nocy zasnąć. Jeszcze inną kwestią jest fakt, że na niezdrowy sen może składać się wiele czynników. Przede wszystkim może to być niezdrowa dieta, zbyt częste przesiadywanie przed urządzeniami technologicznymi (komputer, smartfon, tablet, telewizor itp.), czy stres. Bardzo ważne jest również, aby w Twojej sypialni szczególnie wieczorem nie zabrakło świeżego powietrza. I tu zarówno chodzi o samo wietrzenie pomieszczenia, jak i odpowiednią roślinność, jak się okazuje, ta jest bardzo ważna. Zanim powiemy jednak jakie rośliny powinny znaleźć się w Twojej sypialni, krótko o tym co one dają.

Zdrowy wypoczynek i relaks

Jak się okazuje odpowiedni dobór roślin powoduje, że szybciej zasypiamy, budzimy się wypoczęci, odpoczywają również nasze oczy. Sam dobór roślin powoduje, że w ciągu całego dnia czujemy się lepiej także pod względem psychicznym, Roślinność bowiem poprawia nastrój, a także zwiększa uczucia lęku, ponadto łagodzi ból głowy ogólnie usprawnia prawidłowe funkcjonowanie mózgu zapobiegając wielu różnym chorobom. Miły zapach natomiast powoduje lepszą jakość powietrza w Twojej sypialni.

Dla lepszego snu warto korzystać również z poduszek ortopedycznych, na przykład firny Sissel http://sissel.com.pl/category/zdrowe-spanie-poduszki-ortopedyczne.

Grupy poszczególnych roślin

Bo tu warto zaznaczyć, że dobre dla naszego snu rośliny to takie, które produkują tlen pochłaniając tym samym dwutlenek węgla. W związku z tym warto zdecydować się na takie rośliny jak: kaktus (zarówno Bożonarodzeniowy, jak i Wielkanocny), storczyk (z gatunku Dendrobium, inaczej Singapore Orchid), sansewierę gwinejską, czy aloes drzewiasty.

To co w przypadku zastosowań roślin w sypialni również jest istotne, to fakt, by pochłaniały one wszelkie, szkodliwe substancje, również z podłoża. Do grupy roślin o takim działaniu można zaliczyć między innymi: figowce, skrzydłokwiaty, daktylowce niskie, dracenę, bluszczu pospolitego, czy złotowca.

Jakich roślin należy unikać?

Pytanie z jakiego powodu należy unikać konkretnych roślin? Tu głównie dlatego, że posiadając intensywny zapach mogą nie tylko utrudniać zasypianie, ale i powodować reakcje alergiczne. Wśród tego typu roślin zaliczyć można między innymi: hiacynt, konwalie, lilie, kalie, czy hortensje.

Bo liczy się również styl

Powyżej powiedzieliśmy sobie o tym jak rośliny mogą mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie, nie zapominajmy jednak, że stanowią również doskonały element dekoracyjny naszej sypialni. W związku z tym ważne, aby stanowiły jej uzupełnienie dopasowane nie tylko do Twoich upodobań, ale i klimatu każdego pomieszczenia począwszy od ustawienia łóżka, mebli, aż po kolorystykę ścian, czy różne dodatki. Warto zadać sobie więc pytanie, jak styl obowiązuje dziś? Jak się okazuje tu dominują małe krzaczki. Zdecydowanie rzadziej można spotkać rośliny o dużych, ozdobnych liściach. Bardzo ważne są również donice, które stanowią idealne uzupełnienie. Jeśli chodzi o samo wnętrze sypialni, to zadbaj również o to, aby było one przytulne i wyciszające.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław