Schizofrenia to choroba psychiczna, która jednak nie jest jednoznaczna. Tak naprawdę bowiem można wyróżnić wiele różnych rodzajów owej schizofrenii. Można między innymi mówić o paranoidalnej formy tej choroby, można mówić o formie rezydualnej czy też o hebefrenicznej jej formie. Jak można powszechnie wywnioskować, schizofrenia jest jedną z najczęściej pojawiających się chorób psychicznych oraz jedną z tych, która ma najcięższy przebieg. Zasadniczo jeśli kogokolwiek zapytać o podstawowe objawy schizofrenii, to wskazuje na różnego typu urojenia oraz omamy. Jednakże nie są to jedyne możliwości, jakie daje schizofrenia, nie są to wszystkie możliwe objawy.
Schizofrenia – objawy indywidualne dla każdego człowieka
Każdy przypadek należy rozpatrywać oddzielnie. Objawy u każdego pacjenta mogą być bowiem różnorodne. W niektórych przypadkach można mówić wyłącznie o zaburzeniach nastroju, a w innych przypadkach mowa jest o bardziej poważnych symptomach jak chociażby o urojeniach prześladowczych. Doskonałym przykładem takich urojeń może być historia głównego bohatera filmu „Piękny umysł”. Kto nie widział, to warto. Schizofrenia jest przede wszystkim chorobą, którą nie jest łatwo jednoznacznie zdiagnozować. Przede wszystkim zatem istotnym elementem jest postawienie właściwej diagnozy, która pozwoli wdrożyć odpowiednie leczenie. Mówiąc o rodzajach tej choroby, tak naprawdę można wymienić sześć jej rodzajów. Mowa jest zatem o schizofrenii paranoidalnej, hebefrenicznej, rezydualnej ( te, o których już wspomniano) oraz prostej, katatonicznej i niezróżnicowanej.
Właściwa diagnoza – skuteczne leczenie
Właściwa diagnoza polega na stwierdzeniu tego, o jakim rodzaju schizofrenii jest w danym przypadku mowa. Każdy rodzaj tej choroby wymaga nieco innego podejścia, nieco innego leczenia, dlatego też niewłaściwa diagnoza będzie prowadzić do tego, że dana osoba nie będzie właściwie leczona, a tym samym owa choroba będzie się pogłębiać. Czy schizofrenia jest chorobą uleczalną? Zasadniczo nie można powiedzieć, że ktoś jest całkiem wyleczony z tej choroby. Tak naprawdę bowiem każdy, kto miał stwierdzoną schizofrenię, musi pozostawać pod opieką lekarza do końca swojego życia. W większości przypadków można nad nią panować, można ją hamować, nie dopuszczać do tego, aby się rozwijała. Im szybciej bowiem postawiona zostanie właściwa diagnoza, tym szybciej można wdrożyć leczenie i tym mniej owa choroba będzie miała szansę się rozwijać i mieć wpływ na całokształt codzienności danej osoby oraz jej otoczenia. Nie ma bowiem żadnej wątpliwości, że schizofrenia negatywnie wpływa na całą rodzinę osoby chorej.