Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Senność w pierwszym trymestrze ciąży – dlaczego występuje?

Senność w pierwszym trymestrze ciąży - dlaczego występuje?

Jedną z oznak ciąży może być senność. O ile kłopoty z zaśnięciem zazwyczaj dotyczą ostatniego okresu ciąży, o tyle na samym początku mamy do czynienia z odwrotną sytuacją. Dlaczego w tym czasie kobiecie towarzyszy uczucie senności? Powód jest bardzo prozaiczny. W tym czasie w ciele kobiety dochodzi do prawdziwej rewolucji hormonalnej. Organizm wykonuje potężną pracę związaną z umożliwieniem rozwoju poszczególnych narządów, poszczególnych funkcjonalności organizmu dziecka. Tym samym organizm kobiety potrzebuje znacznie większej dawki regeneracji. Nie jest to żadna zachcianka, ale potrzeba wykazywana przez ciało.

Od kiedy spodziewać się senności?

Senność w ciąży to zjawisko, które będzie towarzyszyło kobiecie od samego początku. Tak naprawdę można mówić o pojawieniu się senności jeszcze przed tym, gdy okaże się, że dana osoba jest w ciąży. Senność to pewien objaw, który może wskazywać właśnie na ciążę.

W organizmie zachodzi bardzo wiele zmian i tym samym ten potrzebuje większej dawki odpoczynku. Kobieta nie tylko ma większy problem z tym, aby rankiem wstać z  łóżka, aby się obudzić, ale jednocześnie też mowa jest o większej ochocie na sen w ciągu dnia. Tym samym zjawiska senności należy spodziewać się od samego początku ciąży. Dodatkowo o wzmożonej senności można mówić w sytuacjach wystąpienia takich dolegliwości jak:

  • – rwa kulszowa,
  • – przeziębienie,
  • – anemia.

Poddać się czy działać?

Oczywiście senność w ciąży jest zjawiskiem naturalnym, aczkolwiek nie oznacza to wcale, że należy się jej bezwzględnie poddać. Do pewnego momentu należy sobie pozwolić na większą dawkę snu, ale pewna granica tutaj istnieje. Warto podkreślić, że w trakcie ciąży organizm kobiety wykazuje większe zapotrzebowanie na różne minerały oraz witaminy. Ich niedobór może również być powodem zwiększonej senności i w tym względzie należy mieć baczenie, aby nie dopuścić do sytuacji, w której poziom owych witamin i minerałów spadnie zbyt mocno. W obliczu zbyt dużej senności warto jest pomyśleć o zmianie, o zmodyfikowaniu swojej diety.

Aby zmniejszyć poziom swojej senności warto jest bardziej zadbać o swoją dietę, a poza tym również warto postawić na dużą dawkę snu w nocy. Poza tym również nie należy zapomnieć o takich elementach jak spacer na świeżym powietrzu jak również o odpowiednim przewietrzaniu pomieszczeń, w których się przebywa. Można również próbować specjalnych poduszek dla kobiet w ciąży.

Senność w ciąży to coś naturalnego

Senność w ciąży to zjawisko, które na pewno nie może bardzo niepokoić, ponieważ jest to coś naturalnego. Jednakże, jeśli senność jest nasilona w bardzo dużym stopniu, to wówczas należy podjąć pewne działania. Poza tym należy ten czas wykorzystać na to, aby porządnie się wyspać. W drugim trymestrze ciąży owa senność powinna odejść.

W kolejnym trymestrze natomiast możemy mieć już poważny problem związany z bezsennością. Sytuacja może, a nawet na pewno odwróci się o sto osiemdziesiąt stopni. To wszystko jednakże wynika z dynamicznie zmieniającej się gospodarki hormonalnej w organizmie kobiety, zatem nie ma powodu do większego niepokoju.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *