Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Siemię lniane, dlaczego jest ono tak ważne dla naszego zdrowia?

Siemię lniane, dlaczego jest ono tak ważne dla naszego zdrowia?

Siemię lniane pomaga likwidować grzyby, wrzody, a także liczne bakterie wewnętrzne. Warto więc spożywać je codziennie. Zawiera wiele cennych, potrzebnych dla życia składników. Należy jednak zwrócić uwagę, że najlepsze dla zdrowia jest siemię złote. W większości aptek bowiem najczęściej oferowane jest brązowe. Samo siemię lniane sproszkowane kupimy w aptece za ok. 4 zł.

Cenna zawartość siemienia lnianego

Siemię lniane to przede wszystkim nasiona lnu. Te nasiona posiadają wiele substancji odżywczych. Po zalaniu wodą nasiona pęcznieją, a także wydzielają śluz. W nasionach siemienia lnianego można znaleźć m.in. błonnik (usuwa i wspiera układ trawienny), z grupy B (wspierają krew, a także tworzą szpik kostny, i pomagają w przemianie tłuszczów węglowodanów, oraz białek), , witaminę E (zawiera silne , dostarcza niezbędne składniki do organizmu, reguluje prace serca, potas, wielonasycone kwasy tłuszczowe (m.in. odpowiedzialne za przemianę materii, prawidłową budowę mózgu, oraz funkcjonowanie hormonów), kwasy omega – 3, lignany (fitostenogeny), niacynę, a także kwas foliowy.

Ponadto siemię lniane zawiera: cynk, wapń, , czy magnez.

Siemię lniane – na co pomaga?

Dzięki niemu zwiększa się nie tylko , ale i wydajność organizmu. W przypadku układy trawiennego warto podkreślić, że przez wielu określane jest jako super food. Pomaga bowiem zrzucić zbędne kilogramy, gdzie po wypiciu naparu z siemienia lnianego odczuwamy mniejsze uczucie głodu. Ponadto wspiera pracę jelit, pomaga przy wrzodach żołądka, biegunce, zaparciach, czy nadkwaśnością. Siemię lniane powinny pić kobiety w czasie menopauzy. Pomaga przy infekcjach nawilżając m.in.. chore gardło, czy przyspieszając regeneracje śluzówek. Regularne spożywanie siemienia lnianego zmniejsza ryzyko nowotworów. Wspiera również i koncentracje, Jako ciekawostkę warto dodać, że może być doskonałą alternatywą dla spożywania ryb. Ma działanie przeciwzapalne. Pozytywnie wpływa na nastrój i ogólne samopoczucie.

Siemię lniane – które najlepsze?

Siemię lniane można spotkać w dwóch formach – jako ziarna w całości, lub zmielone. W tym wypadku opcja pierwsza jest zdecydowanie lepsza. Dlaczego? W czasie fabrycznego mielenia ziarna siemienia tracą wiele cennych wartości. Co więcej w domu ziarna siemienia warto przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku. Najlepsza temperatura to temperatura pokojowa, którą mamy w domu. Wyżej wspomnieliśmy również o tym, że złociste siemię jest lepsze dla naszego zdrowia, dodatkową jego zaletą jest zdecydowanie łagodniejszy smak od najczęściej spotykanego siemienia brązowego. Wadą jest jednak trudna dostępność na rynku. Niezależnie od rodzaju jednak siemię lniane kupimy za ok. 4 zł. w praktycznie każdej aptece.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *