Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Składniki syntetyczne perfum — co warto o nich wiedzieć?

Składniki syntetyczne perfum — co warto o nich wiedzieć?

Czasem można się spotkać z informacją, że o najwyższej jakości perfum świadczy fakt stosowania przy ich produkcji naturalnych olejków. Czy tak jest na pewno? Jakie znaczenie mają syntetyczne składniki w perfumiarstwie? Czy ich stosowanie znaczy o gorszej jakości? Sprawdź, dlaczego nowoczesne technologie i zastosowanie syntetycznych zapachów otworzyło nowy rozdział w historii perfumiarstwa.

Historia składników syntetycznych w perfumiarstwie

Kupując perfumy, zazwyczaj nie zastanawiasz się, jak uzyskano tak niezwykłą kompozycję zapachową. Wiele osób uważa również, że przemysł perfumeryjny nadal oparty jest głównie na naturalnych olejkach eterycznych, pozyskiwanych zarówno z roślin, jak i zwierząt. Niektórzy wręcz poszukują jedynie takich zapachów, uważając, że te oparte na syntetykach są gorszej jakości. Prawda jest jednak zupełnie inna.

Przemysł perfumeryjny od lat stosuje składniki syntetyczne, również marki z najwyższej klasy. Pierwszy syntetyczny składnik został opracowany pod koniec XIX wieku. Była to syntetyczna kumaryna, pachnąca słodkim sianem, która nadal jest często wykorzystywana w różnych liniach zapachowych.

Przełomowym wydarzeniem dla przemysłu perfumeryjnego było jednak odkrycie aldehydów i możliwość ich opracowywania w laboratorium. Zostały one wykorzystane w jednym z najbardziej znanych w świecie perfum zapachu, czyli Channel No.5, którym nadały kwiatowo-szampańskiej i metalicznej nuty.

Dziś zastosowanie aldehydów daje „nosom” niemal nieskończone możliwości tworzenia najróżniejszych kompozycji zapachowych.

Wyjątkowe zapachy zamknięte w syntetycznych cząsteczkach

Współpraca perfumiarzy i chemików umożliwiła stworzenie najróżniejszych cząsteczek zapachowych, nawet takich, których w naturze nie ma. Doskonałym przekładem jest zapach morze, którego nie można pozyskać w oparciu o naturalne substancje. Jednak naukowcom udało się opracować cząsteczkę o nazwie Colon, która nadaje licznym kompozycjom orzeźwiającego, morskiego aromatu. Sztucznie opracowaną cząsteczką jest również „drzewo kaszmirowe”, które w naturze nie występuje. Jest to połączenie woni ambry, cytrusów oraz wełny.

Jedną z najczęściej używanych syntetycznych molekuł zapachowych jest obecnie ambroksan. To cząsteczka zapachowa porównywana do szarej ambry, o bogatym aromacie przywodzącym skojarzenia z drewnem, skórą, czy też woniami animalnymi, czy piżmem. Ta niebanalna cząsteczka zapachowa została wykorzystana, jako główny i jedyny składnik perfum Escentric Molecules Escentric 02. To jednak nie jest jedyny zapach oparty na pojedynczej syntetycznej molekule zapachowej od marki Escentic Molekules.

Escentric Molekules – nowatorskie zastosowanie syntetyków

Escentric Molekules to jedna z najlepiej znanych marek perfum niszowych stworzona przez niemieckiego perfumiarza Geza Shoen’a. Opracował on niezwykłą serię zapachów  wykorzystującą jedynie pojedyncze syntetyczne molekuły zapachowe. Seria Molekules to nowatorski projekt na rynku perfumeryjnym, która oddaje hołd syntetycznym cząsteczkom.

Pierwszy zapach Escentric Molecules MOLECULE 01 https://amisell.pl/escentric-molecules/escentric-molecules-molecule-01 to perfumy oparte jedynie na syntetycznej cząsteczce zapachowej ISO E Super. Ich pojawienie się na rynku wywołało spore zamieszanie. Dlaczego? ISO E Super jest powszechnie stosowanym składnikiem zapachowym. Zawsze jednak występuje w połączeniu z innymi aromatami. Ten syntetyczny zapach ketonowy może reagować ze składem ludzkiego potu, dlatego też na każdym będzie miał nieco odmienny zapach. Co ciekawe perfumy te nie są przez wszystkich wyczuwalne.

Z czasem pojawiły się kolejne zapachy:

  • Escentric Molecules MOLECULE 02 – to czysta cząsteczka ambroksanu;
  • Escentric Molecules MOLECULE 03 – jednym składnikiem tych perfum jest octan wetiwerolu;
  • Escentric Molecules MOLECULE 04 – oparto o Javanol, o drzewno-cytrynowym aromacie.
  • Escentric Molecules MOLECULE 05 – tu zastosowano molekuły kaszmeranu, czyli cząsteczki łączącej otulającą miękkość piżma z wytrawnym aromatem drzewnym.

Perfumy z serii Molekules można swobodnie łączyć z innymi zapachami, tworząc niespotykane i indywidualne kompozycje zapachowy.

Syntetyczne składniki chronią przyrodę

Wykorzystanie syntetycznych składników przy produkcji perfum to nie tylko swoboda tworzenia, lecz również ochrona przyrody.

Wiele wyjątkowych zapachów było i często nadal jest pozyskiwane ze zwierząt, co wiązało się z ich brutalnym wykorzystywaniem i śmiercią. Do najbardziej znanych i popularnych składników pochodzenia zwierzęcego należą:

Piżmo – jeden z najtrwalszych składników perfum, stosowany przede wszystkim w nutach bazy. Pozyskiwany jest z gruczołów odbytniczych jelenia piżmowego, a także kaczki piżmowej, woła piżmowego lub piżmaka. Dawniej w celu ich pozyskiwania zwierzęta były zapijane, obecnie gruczoły są usuwane operacyjnie, co prowadzi do okaleczenia zwierząt.

Ambra – również powszechnie stosowana w przemyśle perfumeryjnym to wydzielina z układu pokarmowego kaszalotów, która zazwyczaj jest wyławiana z powierzchni wody.

Kastoreum – to składnik wielu perfum męskich, który cechuje się silną wonią. Pozyskiwany jest z gruczołów napletkowych bobrów.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *