Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Smog – zobacz, jakie spustoszenie sieją w Twoim organizmie trujące cząsteczki!

Karmienie dziecka - zobacz na Ceneo

to prawdziwa klęska naszych czasów. Wisząca nad miastem, ciężka chmura szkodliwych pyłów nie tylko utrudnia oddychanie na co dzień, lecz również niesie za sobą bardzo poważne skutki. Sprawdź, co Ci grozi ze strony smogu!

Czym właściwie jest smog?

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że smog to nic innego jak wisząca nad miastem, gruba powłoka mgły, w której znajdują się zabrudzenia pochodzące ze spalin samochodowych, spalania węgla oraz przede wszystkim ze spalania materiałów, które pod żadnym pozorem nie powinny być palone. W skład smogu wchodzą bardzo drobne cząsteczki PM10 i PM2,5, które wnikają do organizmu człowieka wraz z wdychanym powietrzem – a następnie doprowadzają w nim do prawdziwego spustoszenia. Zobacz, czym może to grozić!

Smog – zobacz, jakie spustoszenie sieją w Twoim organizmie trujące cząsteczki!

Smog a rozwój nowotworów

Z pewnością nie raz słyszałeś, że smog może powodować . Potwierdzamy – to właśnie choroby nowotworowe są najczęstszym efektem ługotrwałej ekspozycji na działanie smogu. Okazuje się, że w dzisiejszych czasach smog odpowiada aż za 30% wszystkich przypadków nowotworów, w tym w dużej mierze tych o skutkach śmiertelnych. Co ważne, wdychanie zatrutego powietrza prowadzi nie tylko do nowotworu płuc, lecz również zatok, nerek, jamy ustnej, gardła, tkani i przełyku. Jego działanie jest zatem naprawdę szerokie!

Zgodnie z najnowszymi badaniami przez dwie godziny wdychania powietrza z przekroczonymi normami trujących cząsteczek, wdychasz tyle szkodliwych związków, co podczas wypalenia aż 12 papierosów. To daje do myślenia! Noszenie maski antysmogowej może Cię przed tym ochronić – pamiętaj, jako że jest to gra o dużą stawkę!

Karmienie dziecka - zobacz na Ceneo
Smog – zobacz, jakie spustoszenie sieją w Twoim organizmie trujące cząsteczki!

Pozostałe schorzenia powodowane przez smog

Nowotwory to jednak nie wszystko, co może Cię spotkać w wyniku długiej ekspozycji na działanie smogu. Do pozostałych chorób, które powoduje trujący dym, można zaliczyć:

 • – zaburzenia krążenia – a nawet jego nagłe zatrzymanie,
 • – chorobę niedokrwienną serca, a w konsekwencji zawał,
 • – wylewy,
 • – zmiany miażdżycowe,
 • tętnicze,
 • – chorobę Alzheimera,
 • – chorobę Parkinsona,
 • – stwardnienie rozsiane,
 • – problemy z płodnością,
 • – alergie,
 • – zaburzenia pracy wątroby.

Choć oczywiście smog nie jest jedynym czynnikiem wywołującym te choroby, może on doprowadzić do gwałtownego zaostrzenia ich objawów, a w konsekwencji do pogorszenia Twojego zdrowia. Jeśli więc już masz problemy z pracą serca, ciśnieniem czy alergią, powinieneś dbać o siebie jeszcze bardziej. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że to właśnie Ty odczujesz smutki smogu silniej niż całkowicie zdrowe osoby.

Chroń się przed smogiem jak możesz – to absolutne minimum. Staraj się również obserwować pomiary szkodliwych cząsteczek i w miarę możliwości nie opuszczać wtedy domu, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. Pamiętaj, że być może w ten sposób ochronisz nie tylko swoje , lecz wręcz życie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *