Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Soczewki jednodniowe czy soczewki miesięczne?

Soczewki jednodniowe czy soczewki miesięczne?

Soczewki kontaktowe to wyrób medyczny pozwalający skutecznie korygować różne wady wzroku, np.: astygmatyzm, krótkowzroczność, prezbiopię. Są wygodne w noszeniu i nie ograniczają pola widzenia, dlatego są bardzo chętnie wybierane jako zamiennik tradycyjnych okularów korekcyjnych. Soczewki kontaktowe różnią się od siebie trybem noszenia. W ofercie salonów optycznych można dostać soczewki jednodniowe oraz miesięczne.

Soczewki jednodniowe – dla kogo?

Soczewki jednodniowe to wyrób do jednorazowego użytku. Nie wymagają codziennego czyszczenia, ani przechowywania w pojemniku ze specjalnym płynem, ponieważ przed snem zdejmuje się je z oczu i wyrzuca do kosza, aby rano założyć nową parę. Sterylne opakowanie soczewek jednodniowych zapewniają oczom wysoki poziom higieny. Soczewki kontaktowe jednodniowe są idealnym rozwiązaniem dla osób, które z tego typu korekcji wzroku chcą korzystać tylko okazjonalnie bądź prowadzą aktywny tryb życia. Produkt, o ile dobrany został przez specjalistę w salonie optometrycznym lub okulistycznym, zapewnia pełen komfort noszenia. Soczewki nie parują, ani nie wypadają z oczu, dlatego można w nich bezpiecznie uprawiać sporty. Soczewki jednorazowe sprawdzają się również w czasie długich podróży, kiedy nie można zapewnić idealnie higienicznych warunków do ich wymieniania.

Soczewki miesięczne – dla kogo?

Soczewki miesięczne to produkt do wielokrotnego użytku. Jedną parę soczewek nosi się przez 30 dni. Codziennie przed snem należy je zdjąć z oczu i założyć ponownie rano. Taki wyrób medyczny to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą całkowicie zrezygnować z noszenia tradycyjnych okularów korekcyjnych. Soczewki miesięczne należy codziennie czyścić specjalnie do tego przeznaczonym płynem. Na delikatnej powierzchni soczewek gromadzą się bowiem zanieczyszczenia w postaci kurzu czy osadów białkowych, które mogą doprowadzić do uszkodzenia soczewek bądź podrażnień oczu. Osoby, które decydują się na noszenie soczewek miesięcznych muszą również zaopatrzyć się w specjalny pojemnik do ich przechowywania.

Jak pielęgnować i czyścić soczewki miesięczne?

Do mycia soczewek kontaktowych stosuje się specjalne płyny, które nie tylko oczyszczają ich powierzchnię z kurzu i osadów białkowych, ale i pielęgnują delikatny materiał, z jakiego są wykonane. Przed zdejmowaniem i zakładaniem soczewek należy dokładnie umyć i osuszyć ręce, najlepiej niestrzępiącym się ręcznikiem. Po opłukaniu soczewek kontaktowych płynem, wystarczy przełożyć je do czystego pojemnika i uzupełnić go tym samym preparatem, tak aby cała ich powierzchnia była w nim zanurzona.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *