Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Solarium – wady i zalety

Solarium – od lat dzieli ludzi na zwolenników i jego przeciwników. Ci pierwsi doceniają przede wszystkim poprawę wyglądu skóry. Druga grupa udowadnia jego szkodliwe działanie nie tylko na zewnętrzną, ale i wewnętrzną część ciała. A jak naprawdę jest z solarium? Czy faktycznie bardziej szkodzi, niż pomaga?

Solarium – wady

Na początek warto wspomnieć, że solarium to urządzenie elektryczne, które zbudowane jest z lampy UV. Urządzenie może być nisko, lub wysokociśnieniowe. Solarium wydziela przede wszystkim promieniowanie w podobnej dawce jaką wytwarza słońce. Przeciwnicy solarium zwracają przede wszystkim na brak naturalnych składników wytwarzanych przez słońce. Im bardziej naturalnie będziemy wpływać na wygląd naszej skóry tym lepiej o czym więcej można przeczytać tutaj. Tymczasem solarium przyspiesza również proces starzenia się skóry, a co gorsze zwiększa ryzyko nowotworów (np. czerniak skóry). Ponadto skóra ma skłonność do przebarwień i łuszczenie się naskórka.

Są i zalety

Gdyby jednak solarium nie miało zalet to prawdopodobnie nie mogłoby Istnieć. Oprócz wyżej wspomnianej opalenizny solarium w stosownych dawkach zimą uzupełnia braki witaminy D. Dodatkowo promieniowanie UV redukuje stres i pozwala się zrelaksować. Dzięki solarium równomiernie opalamy całe ciało, pomaga też walczyć z niektórymi chorobami.

Kto nie powinien korzystać?

Chorzy na serce, nerki, tarczycę, czy epilepsje – to grupa, która zdecydowanie powinna unikać solarium. Nie zaleca się go również uczulonym na słońce, osobom nadwrażliwym na promieniowanie, czy cierpiącym na stany zapalne skóry, a także bielactwo. Oprócz tego solarium odradza się osobom przyjmującym niektóre leki, w tym m.in. niektóre leki przeciwdepresyjne, środki moczopędne, leki na serce, obniżenie cholesterolu, przeciwcukrzycowe, przeciwwymiotne, przeciwalergiczne, czy leki wspomagające leczenie epilepsji.

Solarium – tylko z umiarem

Za najbezpieczniejszą dawkę solarium uznaje się 10 godzin w ciągu roku z podziałem – jedna sesja trwająca ok. 10 minut, z przerwami minimum 2-dniowymi. Należy też zwrócić uwagę na salon do którego się wybieramy.

Opracowane przez: Anna D.