Czy z nadciśnieniem można ćwiczyć na siłowni? Jaki sport przy nadciśnieniu będzie odpowiedni, a przede wszystkim bezpieczny? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących uprawiania aktywności fizycznej, poszukują osoby zmagające się z wysokim ciśnieniem krwi. Sprawdź zatem, jak może wyglądać aktywność fizyczna, jeśli chorujesz na nadciśnienie tętnicze.
Nadciśnienie tętnicze a sport – dobrana para czy wykluczające się zestawienie?
Wysokie ciśnienie nie musi całkowicie wyłączać chorego z aktywności sportowej, choć może stanowić przeciwwskazanie do podejmowania niektórych typów ćwiczeń. Znaczące jest również to, czy ciśnienie tętnicze jest odpowiednio kontrolowane i nie przekracza:
- 140/90 mmHg u osób bez dodatkowych obciążeń,
- 130/80 mmHg wśród pacjentów z dodatkowymi chorobami towarzyszącymi (cukrzyca, dysfunkcja nerek, przebyty udar czy zawał serca).
Dobrze jednak wiedzieć o tym, że regularna aktywność fizyczna u osób z nadciśnieniem działa korzystnie na zdrowie, w tym na normalizację ciśnienia poprzez m.in. poprawę jego wartości spoczynkowych.
Bezpieczny trening dla osób z nadciśnieniem
Określenie danej dyscypliny sportowej jako bezpiecznej dla osoby z nadciśnieniem nie jest wcale proste.
Trzeba wziąć pod uwagę rozmaite czynniki:
- rodzaj nadciśnienia, który występuje u pacjenta,
- stopień ryzyka schorzeń sercowo-naczyniowych,
- dodatkowe powikłania w obrębie mięśnia sercowego czy te dotyczące układu naczyniowego.
W związku z tym kwalifikacja pacjenta z nadciśnieniem do uprawiania sportu nie może bazować wyłącznie na jego samodzielnej ocenie możliwości, a powinna opierać się na wynikach testów wysiłkowych i badania echa serca. Warto sprawdzić również inne parametry, związane z tolerancją wysiłku czy funkcjonowaniem mięśni, których wyniki posłużą do kompleksowej oceny kondycji oraz stanu zdrowia.
Można rozważyć również wykonanie pakietu badań laboratoryjnych dla sportowców https://alabsport.pl/pakiety/fitness.
Nadciśnienie a siłownia i trening siłowy
Klasyczny trening siłowy wiąże się z efektem presyjnym, a także izometryczną pracą mięśni. Na skutek rosnącego oporu naczyniowego może dochodzić do znaczącego wzrostu ciśnienia, co nie jest pożądanym zjawiskiem u osób z nadciśnieniem. W związku z tym lepiej postawić na trening o charakterze aerobowym, a także na inne ćwiczenia wspierające układ ruchu, np. rozciągające, mobility.
Jednocześnie zgodnie ze Stanowiskiem PTTN i PTMSŻ trening oporowy o umiarkowanej intensywności nie jest przeciwwskazany u osób dorosłych z nadciśnieniem tętniczym.
Bieganie a nadciśnienie
Czy z nadciśnieniem można biegać? Tak, ale należy unikać sprintów, które wiążą się ze znacznym skokiem tętna w krótkim czasie. Dla większości osób zalecane będą marszobiegi czy truchty na krótkich dystansach. U niektórych osób z nadciśnieniem, w zależności od ich wieku, ogólnej kondycji a także wartości ciśnienia, możliwe jest również bieganie na długich dystansach, o czym powinien zadecydować specjalista.
Jazda na rowerze a nadciśnienie
Jazda na rowerze jest jedną z tych aktywności, którą zdecydowanie można polecić osobom z nadciśnieniem. Trening aerobowy tego typu dość łatwo można dostosować do możliwości wysiłkowych chorego a także kontrolować jego intensywność.
Pomimo tego, że nadciśnienie tętnicze bywa przeciwwskazaniem do uprawiania niektórych aktywności oraz do wysiłku fizycznego o wysokiej intensywności, warto podejmować regularny wysiłek aerobowy. Sprzyja on nie tylko lepszemu samopoczuciu, utrzymywaniu prawidłowej masy ciała, poprawie parametrów lipidogramu, ale również normalizacji ciśnienia krwi. Jeśli borykasz się z nadciśnieniem i chcesz zacząć uprawiać sport o wyższej intensywności, pamiętaj o tym, by rozpocząć od konsultacji ze swoim lekarzem prowadzącym oraz wykonania stosownych badań. Najlepszy wysiłek fizyczny to przede wszystkim ten, który będzie dla Ciebie bezpieczny i to powinno być priorytetem przy jego wyborze.
Bibliografia
- Deptuła, K. Sport a nadciśnienie. Bieganie, siłownia, jazda na rowerze przy nadciśnieniu tętniczym. Dostęp: 15.11.2024 https://alabsport.pl/blog/nadcisnienie-a-sport
- Doroszko, A., Dobrowolski, P., Prejbisz, A. i wsp. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego i Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia dotyczące aktywności sportowej i seksualnej u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym. Nadciśnienie Tętnicze w Praktyce Rok 2023, tom 9, nr 1 Strony: 1–25.