Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Sprzęt ortopedyczny i medyczny – czym kierować się przy zakupie?

Sprzęt ortopedyczny i medyczny – czym kierować się przy zakupie?

Złamania, zwichnięcia, skręcenia stawów, naciągnięcia mięśni. Wielu z nas miało do czynienia z takimi urazami. Niegdyś podstawowym elementem leczenia było włożenie kończyny do opatrunku gipsowego. Dzisiaj sytuacja jest zgoła odmienna. Opatrunki gipsowe to rzadkość. Dzisiaj medycyna ma inne rozwiązania, a konkretnie chodzi o dostęp do innego rodzaju sprzętu ortopedycznego oraz medycznego.

Dostęp do sprzętu medycznego i ortopedycznego

Gdy podstawowym sposobem na leczenie urazów mechanicznych był opatrunek gipsowy, pacjent miał go zapewniony w szpitalnej izbie przyjęć czy też w przychodni. W odniesieniu do innego rodzaju sprzętu ortopedycznego, z jakim mamy do czynienia dzisiaj, jest inaczej. Przede wszystkim bowiem należy wskazać na sklepy medyczne i sklepy ortopedyczne jako główne miejsce, w którym możemy nabyć ów sprzęt. Słowo nabyć jest tutaj bardzo ważne. Chodzi bowiem w głównej mierze o zakup tego sprzętu, a więc o poniesienie pewnych kosztów. Nie należy jednakże przejmować się stosunkowo wysokimi cenami. Istnieją również wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego. Mówiąc o sprzęcie ortopedycznym, należy wskazać na to, że w dużej mierze jest on refundowany w ramach środków NFZ.

W jaki sposób można uzyskać ową refundację? Przede wszystkim należy uzyskać od lekarza ortopedy stosowny dokument. Mowa o zleceniu na sprzęt rehabilitacyjny, na sprzęt ortopedyczny. Takie zlecenie przedstawiane jest w sklepie ortopedycznym. Dany produkt można nabyć płacąc za niego pełną cenę i dopiero później uzyskując zwrot poniesionych kosztów. Można jednakże również zakupić go w cenie pomniejszonej o wartość refundacji. Wysokość owego zwrotu ze środków NFZ jest z góry określana w zależności od rodzaju sprzętu. Nie mówimy o zwrocie 100% kosztów, ale pewnej części. Często jest to dosyć znaczna część.

Sprzęt rehabilitacyjny należy przede wszystkim zamówić w sklepie, który posiada umowę z NFZ. Wówczas możemy liczyć na redundację.

Jak kupować sprzęt ortopedyczny?

Ważne jest gdzie i jak kupujemy sprzęt ortopedyczny. Przede wszystkim należy wskazać na to, co konkretnie zalicza się do tej kategorii. Możemy zatem wskazać na:

  • kule,
  • wózki inwalidzkie,
  • ortezy na różne części ciała

Kupując sprzęt ortopedyczny, należy na pewno wziąć pod uwagę cenę, ale nie jest to najważniejszy aspekt. Na pewno bardzo ważne jest to, aby odpowiednio dobrać rozmiar danego elementu. Skuteczna rehabilitacja, skuteczne leczenie na pewno od tego elementu w dużej mierze zależy. Warto postawić na sprzęt markowy, który da nam większą pewność skuteczności. Jako miejsce zakupu warto wybrać stacjonarny sklep ortopedyczny. Powodem tego jest fakt, że w takim miejscu możemy uzyskać fachową poradę na temat właściwego doboru.

Mówiąc o sprzęcie ortopedycznym, warto również podkreślić to, że refundacja przysługuje na określony czas. Jeśli bowiem w niedługim czasie doznamy kolejnego urazu i będziemy zmuszeni do zakupu kolejnego sprzętu ortopedycznego, to będziemy zobligowani uiścić pełną kwotę zakupu bez możliwości jego refundacji. Zakup sprzętu rehabilitacyjnego, sprzętu ortopedycznego na pewno nie jest niczym łatwym i wymaga dokładnego przyjrzenia się temu, co nam oferuje rynek. Najważniejsze jest to, aby tenże sprzęt był po prostu skuteczny.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *