Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Stan migrenowy

Stan migrenowy

Migrena oraz stan migrenowy to jedne z tych zjawisk, których zasadniczo każdy woli uniknąć. Ból głowy bowiem jest jedną z tych dolegliwości, która w bardzo dużym stopniu potrafi zakłócić normalne, codzienne funkcjonowanie człowieka. Czym różni się migrena od stanu migrenowego? Bynajmniej to drugie zjawisko nie jest niczym lżejszym. Stan migrenowy bowiem jest zjawiskiem, które stanowi bardzo długo trwającą migrenę. Mowa jest o kilku dniach bólu oraz innych dolegliwości, które zwyczajowo są związane i towarzyszą migrenie.

Dlaczego dopada nas migrena?

Migrena jest długotrwałym bólem głowy, który wciąż, uparcie nawraca. Warto więc zastanowić się nad jej przyczynami, które mogą być zupełnie błahe, ale również bardzo groźne dla naszego zdrowia. Najczęściej migrena jest wywołana przez czynniki które nas otaczają. Nadmierny stres sprzyja częstym bólom głowy, dlatego warto jak najczęściej odprężyć się i zrelaksować. Dodatkowo migrena może być wywołana również przez przewlekłe zmęczenie, co powoduje, że warto zadbać o adekwatną ilość snu.

Czym jest migrena?

Stan migrenowy to zjawisko tych dolegliwości, które trwa co najmniej przez 72 godziny. Tak naprawdę mowa jest o sytuacji, w której mamy do czynienia z brakiem jednoznacznych przyczyn. Owszem, można wskazać na pewne przyczyny owego bólu, ale tak naprawdę nikt nie wie dlaczego u niektórych osób się on pojawia, a u innych nie. Do podstawowych przyczyn pojawienia się stanu migrenowego na pewno można zaliczyć zbyt małą ilość godzin przeznaczonych na sen, na pewno możemy tutaj mówić o silnym stresie, o odwodnieniu, o różnych infekcjach, o przebytych urazach głowy jak również o przyjmowaniu zbyt dużej ilości środków przeciwbólowych.

Silny i uporczywy ból głowy

Oprócz silnego i uporczywego bólu głowy w zakres objawów stanu migrenowego możemy również zaliczyć pojawienie się wymiotów, nudności, nadwrażliwości na światło czy też na dźwięki. Jak stwierdzić wystąpienie stanu migrenowego? Nie jest to takie oczywiste. Tak naprawdę bowiem ów stan migrenowy nie jest zjawiskiem, które może być potwierdzone jakimikolwiek badaniami. Te jednak się wykonuje. Badania jednakże mają na celu wykluczenie innych przyczyn bólu głowy, jak chociażby udar mózgu czy też krwawienie podpajęczynówkowe. Jak wygląda leczenie stanu migrenowego? Tak w zasadzie to w ten sam sposób co leczenie migreny. Przepisywane są niesteroidalne leki przeciwzapalne, leki z grupy tryptanów. Bardzo ważne jest to, aby leki były dobierane w sposób indywidualny, ponieważ każda osoba może mieć nieco inne uwarunkowania, a tym samym nieco inne leki mogą na nią oddziaływać.

Należy także podkreślić to, że  w niektórych przypadkach, w skrajnych przypadkach stan migrenowy wymaga hospitalizacji danej osoby. Tak się dzieje wówczas, jeśli mamy do czynienia z bardzo dużym stopniem odwodnienia. Ze stanem migrenowym możemy walczyć, aczkolwiek lepszym sposobem jest unikanie go, jest zapobieganie takiemu stanowi. W jaki sposób można to robić? Na pewno ważne jest unikanie stresu, unikanie odwodnienia, unikanie wszelkich czynników negatywnie wpływających na człowieka.

Opracowane przez: Aneta R.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *