Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Stop płaskiej główce u niemowląt

płaska głowka niemowlaka

Niemowlaki mają to do siebie, że przynoszą bardzo wiele radości wszystkim wokoło, aczkolwiek jednocześnie też będziemy musieli wskazać na to, że są one całkowicie bezbronne i tym samym na nas spoczywa ogromna odpowiedzialność za ich zdrowie. Jednym z elementów, na które będziemy chcieli wskazać jest podtrzymanie stabilności ich główki. Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu o takim zjawisku, jakim jest płaska lub też wąska główka, inaczej zwana plagiocefalią.

Czym jest płaska główka?

Być może o tym zjawisku wielu z nas nie słyszało, aczkolwiek można się z nim dosyć powszechnie zetknąć. Jest to zjawisko pewnego zniekształcenia główki niemowlaka, które samo nie zniknie, ale musimy podjąć pewną terapię, pewne leczenie. Przede wszystkim oczywiście powinniśmy w razie, gdy kształt główki niemowlaka nas zaniepokoi, zwrócić się do lekarza. Im wcześniej podejmiemy odpowiednią terapię, tym lepiej dla nas, a przede wszystkim dla naszego dziecka. Pozostaje jeszcze pytanie o to, na czym polega terapia w sytuacji, gdy mamy do czynienia z ową płaską główką?

Terapia płaskiej główki

Nie ma tutaj konieczności podawania jakichś leków, ale możemy mówić o terapii dosyć prostej i mało inwazyjnej. Elementem, który w sposób zdecydowany może nam w tym miejscu pomóc jest zastosowanie specjalnej poduszki ortopedycznej przeznaczonej właśnie dla dzieci, u których stwierdzono ową płaską główkę. Takie poduszki są to zakupu w specjalistycznych sklepach ortopedycznych i tylko tam powinniśmy się w nie zaopatrywać. Poduszka ta zasadniczo jest stosowana podczas snu dziecka, ale jej zastosowanie to nie wszystko, na co musimy zwrócić naszą uwagę. Chodzi bowiem o to, aby również podjąć odpowiednie ćwiczenia z dzieckiem. Te ćwiczenia zleci nam lekarz lub też fizjoterapeuta, a więc profesjonalista w danej dziedzinie. Takie ćwiczenia wykonywane są na brzuszku i w połączeniu ze wspomnianą wcześniej specjalistyczną poduszką ortopedyczną dają gwarancję skuteczności, dają nam stuprocentowe szanse na pozbycie się tego problemu. Zaniedbania w tym względzie będą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami w późniejszym życiu dziecka i mogą powodować uszkodzenia kręgosłupa, nie mówiąc już o bólu.

Cechy poduszek ortopedycznych

Jak każda poduszka ortopedyczna, tak i ta ma bardzo szczególne przeznaczenie. Jednocześnie też będziemy mówili o bardzo konkretnych cechach, a przede wszystkim zapobieganiu powstawania deformacji na główce niemowlaka.  Jeśli chodzi o  poduszki ortopedycznej dla niemowląt, to możemy mówić o takich cechach jak:

– ochrona przed skutkami płaskiej główki u niemowlaka,

– komfort snu oraz odpoczynku,

– pełne bezpieczeństwo stosowania,

– jeśli zastosujemy produkt markowy, to mamy gwarancję wysokiej jakości oraz zachowania pełnej higieny.

Tym samym z całym przekonaniem możemy tutaj powiedzieć, że poduszki dedykowane niemowlakom, u których wykryto zjawisko płaskiej główki to najlepsze z możliwych rozwiązań, to jedno z tych najbardziej skutecznych i bezpiecznych. Jednocześnie też nie można nie wspomnieć o tym, że tego typu produkty powinny być kupowane w odpowiednich miejscach, w odpowiednich sklepach ortopedycznych. Poza tym oczywiście te produkty powinny być kupowane na wyraźne zlecenie lekarza specjalisty. My sami nie jesteśmy bowiem w stanie stwierdzić, że mamy do czynienia ze zjawiskiem płaskiej główki, czy też może chodzi o jakąś inną przypadłość, której przyczyn należy szukać w innym miejscu i które wymaga od nas podjęcia całkowicie innego leczenia i całkowicie innego działania.

Zjawisko płaskiej główki jest bez wątpienia tym, z którym powinniśmy uporać się bardzo szybko przy podjęciu odpowiednich działań. Tym działaniem bezwzględnie jest właśnie sięgnięcie po bardzo dobrej jakości poduszki ortopedyczne ze specjalnym przeznaczeniem właśnie na to schorzenie. Podstawowym elementem jednakże jest tutaj zwrócenie się o pomoc do fachowca, do odpowiedniego lekarza specjalisty, który dany problem jest w stanie rozpoznać.

Opracowane przez: Aneta R.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *