Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Czy przy AZS można wykonać tatuaż?

Czy przy AZS można wykonać tatuaż?

Współcześnie ogromna ilość osób decyduje się na wykonanie tatuażu. Jest to po prostu modne a dodatkowo możemy przez tą grafikę wyrazić swoją osobowość, czy też sięgnąć głębiej do myśli i pragnień. Dziś już nikogo nie dziwi zdobienie ciała wszelkiego typu tatuażami. Nie jest to też temat, jak niegdyś kontrowersyjny. Czy jednak każdy z nas może zrobić sobie tatuaż? Czy mogą pozwolić sobie na niego osoby z AZS czyli atopowym zapaleniem skóry? Czy to, że mamy problemy skórne wyklucza możliwość posiadania wybranego tatuażu?

Czym jest AZS?

AZS zwane jest inaczej atopowym zapaleniem skóry i jest przewlekłą chorobą. Pojawia się, gdy mamy do czynienia z alergiami, a przede wszystkim tymi, które mają charakter pokarmowy. Schorzenie to nie dotyka tylko niemowląt, chociaż czasem tak sądzimy, ale także osób dorosłych. Bardzo często AZS idzie w parze z astmą, oraz katarem siennym. Objawia się ono w postaci:

  • • stanu zapalnego skóry
  • • świądu

AZS wymaga specjalnej pielęgnacji. Skórę musimy chronić i nawilżać. Pomimo, że objawy czasowo mogą ustąpić, równie często powracają.

Atopowe zapalenie skóry a wykonanie tatuażu

Czy tylko osoby zdrowe mogą zrobić sobie wymarzony tatuaż? A co z osobami, które cierpią na atopowe zapalenie skóry? Czy muszą one raz na zawsze wyrzec się tatuażu. Na ten temat przeprowadzono szereg badań i wysunięto wnioski.

Oczywiście, nie od dziś wiadomo, że tatuowanie jest to zabieg inwazyjny. Za pomocą specjalistycznej igły pod naszą skórę zostaje wprowadzony barwnik. Powikłania po tatuażu mogą się zdarzyć nawet u osób zdrowych, nie mających problemów ze skórą. Tym samym osoby z atopowym zapaleniem skóry, powinny być szczególnie ostrożne. Wielu lekarzy twierdzi, że osoby z AZS wcale nie powinny decydować się na zrobienie sobie tatuażu. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy na ciele występują stany zapalne. Atopowo skóra jest bardzo wrażliwa, a kiedy zostanie dodatkowo podrażniona przez igłę, zaś pod skórę zostanie wprowadzony barwnik, klient salonu może zareagować bardzo negatywnie i pojawić się może szereg skutków ubocznych. Dodatkowo warto pamiętać, że proces gojenia się rany u osoby z atopowym zapaleniem skóry jest o wiele dłuższy, aniżeli u osoby zdrowej.

Reakcja alergiczna osoby z AZS może wystąpić o wiele częściej aniżeli wśród zdrowych klientów salonu. Można więc rzec, że na tatuaż powinny decydować się jedynie osoby zdrowe. Co jednak jeśli cierpisz na AZS a jednocześnie Twoim marzeniem jest stać się szczęśliwym posiadaczem, wyjątkowego tatuażu? Z całą pewnością warto zasięgnąć porady lekarza – dermatologa. Być może skutecznie uda się zminimalizować dolegliwości, które ze sobą niesie to schorzenie i wówczas przemyśleć kwestię tatuażu.

Nie wolno ukrywać przed tatuażystą iż borykamy się z problemami skórnymi, ponieważ może dojść do bardzo poważnych konsekwencji. Lepiej wykonać badania, poradzić się dermatologa i mieć pewność, że objedzie się bez przykrych powikłań, z którymi potem możemy mierzyć się bardzo długo.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *