W medycynie cały czas dokonuje się postęp. Ta obietnica składana przez lekarzy daje nam nadzieję, że postęp, który zazwyczaj jest jedną z przyczyn pogarszającego się zdrowia, tym razem będzie dla nas ratunkiem.
Terapia manualna przejawem postępu medycyny
W medycynie cały czas dokonuje się postęp. Ta obietnica składana przez lekarzy daje nam nadzieję, że postęp, który zazwyczaj jest jedną z przyczyn pogarszającego się zdrowia, tym razem będzie dla nas ratunkiem. Oczywiście, mało jest rzeczy równie istotnych co nowe, skuteczna terapie bądź leki opóźniające najpoważniejsze, śmiertelne choroby. Schorzenia nie muszą jednak od razu być śmiertelne. Duża część z nich to przypadłości po prostu przewlekle dokuczliwe. Takie, które zatrzymują nas w codziennym funkcjonowaniu, nie pozwalają nam pracować bądź wypoczywać. Słowem, obniżają naszą całościową jakość życia.
Dla zaradzenia takim przypadłościom opracowana została terapia manualna. To forma fizjoterapii, zestaw metod i technik zajmujących się leczeniem schorzeń układu ruchu (stawów, mięśni, powięzi, więzadeł). Leczenie dokonuje się poprzez oddziaływanie na tkanki rękami terapeuty, stąd nazwa tej techniki. Terapia manualna leczy źle funkcjonujące części układu ruchu z jednoczesnym jego całościowym ujęciem, jednak stosuje się podejście holistyczne, czyli traktujące układ ruchu jako część większej całości, całego ciała. Dlatego terapia manualna jest bardzo skuteczna w pobudzaniu do prawidłowego działania wszystkich narządów. Bardzo sprawdza się w leczeniu bólów migrenowych, bezsenności, problemów z tarczycą. Terapia jest prowadzona kompleksowo. Oprócz zabiegów przewiduje również zalecenia dla pacjenta do wykonywania ćwiczeń w domu przeciwdziałających nawrotom.
Terapia manualna w badaniach
Terapia manualna jako alternatywa dla leków zyskuje na popularności w zarządzaniu bólem, w tym migreną, co jest przedmiotem licznych badań. W przypadkach, gdy pacjenci nie tolerują leków lub chcą ich uniknąć z powodu skutków ubocznych, takich jak zaburzenia żołądkowo-jelitowe, czy przeciwwskazania wynikające z innych chorób, terapia manualna może stanowić skuteczną alternatywę. W szczególności techniki takie jak masaż, fizjoterapia, oraz manipulacje chiropraktyczne były badane w kontekście leczenia migreny. Badania wskazują, że te terapie mogą przynosić podobne efekty profilaktyczne jak niektóre leki stosowane w leczeniu migreny, takie jak propranolol i topiramat. Masaż zmniejsza intensywność bólu, co udokumentowano w badaniu, w którym 71% uczestników doświadczyło znaczącego zmniejszenia bólu po zastosowaniu terapii masażem w porównaniu z grupą kontrolną (źródło).
Chiropraktyczne manipulacje kręgosłupa (CSMT) również są skuteczne w zmniejszaniu częstotliwości napadów migreny. W badaniu, które porównywało efekty manipulacji chiropraktycznych z lekami, zarówno CSMT, jak i leki (amitriptylina) przyniosły znaczące zmniejszenie częstości ataków migreny. CSMT zredukowało częstotliwość napadów o 33%, podczas gdy terapia lekowa o 22%. Wyniki sugerują, że terapia manualna może być równie skuteczna jak leczenie farmakologiczne, a jednocześnie charakteryzuje się mniejszym ryzykiem skutków ubocznych. Z uwagi na swoje bezpieczeństwo i efektywność, manualne terapie są zalecane pacjentom, którzy nie odpowiadają na leczenie farmakologiczne lub chcą go uniknąć (źródło).
Terapia manualna okazuje się tak skuteczna, że stała się idealną alternatywą dla leków. Nie jest bowiem tajemnicą, że połykanie wielkiej ilości tabletek może okazać się niemal tak samo zgubne jak przypadłości, którym te leki przeciwdziałają. Ze wszech miar jest to metoda godna wypróbowania.