Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Trening na mięśnie pleców

Trening na mięśnie pleców

Zdrowe plecy są bardzo ważne. Nie tylko bowiem kształtują sylwetkę naszego ciała, ale podnoszą wydajność całego organizmu. Zdrowe plecy, to również zwiększona koordynacja ruchowa. Nie mniej jednak dziś nasz kręgosłup narażony jest na bóle i schorzenia przez wiele czynników takich jak: siedzący tryb życia, przemęczenie, stres, czy zła dieta. Warto więc zadbać o niego, a nie ma lepszej rady, niż zdrowy trening.

O mięśniach pleców słów kilka

Masywne plecy, to część ciała na którą zwracają uwagę sportowców sylwetkowych. Nie mniej jednak nie tylko w sporcie, ale i na co dzień warto zadbać o umięśnione plecy, gdyż zmniejszają one chociażby ryzyko wad postawy. W przypadku treningów pleców większość trenujących chce osiągnąć efekt pleców w kształcie litery V. Nie jest to jednak takie proste, a co więcej potrzeba na to czasu.

Na co zwracać uwagę przed treningiem?

W przypadku treningu pleców nie należy skupiać się wyłącznie na jednej partii. W związku z tym trzeba tak dobrać ćwiczenia, aby treningi były wielostawowe. Zwłaszcza na początku trenowania ćwiczenia nie mogą być zbyt obciążające, dlatego zamiast korzystać z hantli warto skupić się na rozciąganiu poszczególnych partii mięśniowych. Jeśli chodzi o treningi na plecy, to niezwykle ważna jest odpowiednia technika. Ponadto nie można zapominać o rozgrzewce, która przede wszystkim zmniejsza ryzyko kontuzji.

Przykładowe ćwiczenia

Jak już wyżej zostało wspomniane, treningi na plecy muszą być zróżnicowane. Przedstawiamy więc trzy różne przykłady ćwiczeń.

Ćwiczenie 1 – głowa musi być opuszczona i schowana między ramionami. Należy zwrócić uwagę, by grzbiet był maksymalnie uwypuklony, w takim ułożeniu należy wytrzymać 5 sekund. Następnie należy głowę unieść jak najwyżej, kierując przy tym wzrok na sufit. W tym czasie kręgosłup zostaje maksymalnie wygięty w dół. Ponownie wytrzymujemy 5 sekund.

Ćwiczenie 2 – Wyprostuj ręce kierując je do przodu, a w międzyczasie opuść jak najniżej tułów. Następnie mostek należy docisnąć do podłoża. Będąc w tej pozycji należy policzyć do 10, a następnie wrócić do pozycji wyjściowej.

Ćwiczenie 3 – w przypadku tego ćwiczenia należy usiąść na piętach. Zwróć uwagę, by plecy były tak prostowane, aby głowa stanowiła przedłużenie linii kręgosłupa. Następnie dłonie należy złączyć za plecami. Kiedy już to zrobisz wyprostuj ręce jednocześnie starając się unieść splecione wcześniej dłonie jak najwyżej. W takim ułożeniu należy policzyć do 5 i odpocząć. Zwróć uwagę, by w czasie ćwiczenia nie pochylać się do przodu.

Zobacz również: http://www.sissel.com.pl/webpage/cwiczenia-i-profilaktyka-kregoslupa.html

Opracowane przez: ZdrowyWrocław