Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Trening w domu – dlaczego warto ćwiczyć?

Trening w domu - dlaczego warto ćwiczyć?

Okres jesiennozimowy w naszym kraju nie sprzyja aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Mało kto lubi biegać lub jeździć na rowerze w deszczu lub na mrozie. Pora roku lub zła pogoda nie powinny jednak stanowić dla nas żadnej wymówki. Przy odrobinie dobrej woli trenować można nawet we własnym domu.

Dlaczego warto ćwiczyć w domu?

Ćwiczenia, aby były skuteczne muszą być wykonywane regularnie. Nie każdy jednak ma ochotę ćwiczyć na świeżym powietrzu w czasie złej pogody. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem są zajęcia w siłowni, klubie fitness lub we własnym mieszkaniu.

Samodzielny we własnym mieszkaniu nie jest czymś łatwym. Dużo prościej zmobilizować się do wysiłku trenując w większej grupie na przykład w klubie fitness.

Duże znaczenie ma zorganizowanie odpowiedniego miejsca do ćwiczeń. Aby trening był bezpieczny, efektywny i w miarę komfortowy musi odbywać się w odpowiednich warunkach.

Najlepiej jeśli domowa siłownia znajduje się w osobnym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Warto też zadbać o odpowiedni sprzęt taki jak na przykład: ciężarki do ćwiczeń, rower stacjonarny czy drążek do podciągania.

Wiele osób zapomina, że każdy wysiłek fizyczny powinien być poprzedzony rozgrzewką. Ćwicząc w domu nie możemy również zapominać o tym bardzo istotnym elemencie. Prawidłowo wykonana rozgrzewka przygotowuje organizm do wysiłku. Sprawia, że trening jest bardziej efektywny i co najważniejsze, bezpieczniejszy. Rozgrzane i są bardziej elastyczne a co za tym idzie mniej podatne na urazy. Rozgrzewka powinna być wykonywana przed właściwym treningiem i trwać od kilku do kilkunastu minut.

Plan treningowy

Przed rozpoczęciem ćwiczeń warto zastanowić się, jaki cel za ich ą chcemy zrealizować. Dużo zależy od tego czy dzięki treningowi chcemy pozbyć się zbędnych kilogramów, poprawić kondycję fizyczną, wymodelować sylwetkę czy po prostu zadbać o swoje .

W przypadku osób pragnących się odchudzić najlepsze efekty przyniesie wykonywanie naprzemienne treningów interwałowych oraz .

Osoby chcące wymodelować swoją sylwetkę powinny postawić na trening siłowy. W początkowej fazie a następnie (po około dwóch miesiącach) trening ukierunkowany na poszczególne części ciała.

W przypadku osób, które chcą zadbać o swoje zdrowie i poprawić kondycję, rodzaj aktywności nie ma większego znaczenia. Najważniejsze jest by , który wybiorą sprawiał im jak najwięcej radości a były powtarzane w miarę regularnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *