Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Twoje dziecko jest otyłe? Odpowiedzią jest sport

otyłe dziecko

Lekarze pediatrzy oraz liczne organizacje biją na alarm, że coraz więcej coraz młodszych osób cierpi na otyłość. Dlaczego młodzież ma problem nadwagą? Dzieje się tak, ponieważ zdecydowaną większość czasu spędza przed komputerem w pozycji siedzącej, podjadając niezdrowe przekąski i pijąc gazowane napoje, które wprost ociekające cukrem. Otyłość to przede wszystkim problem natury zdrowotnej, ale również wiąże się z dyskryminacją i niską samo oceną. Dziecko, które źle czuje się w grupie, wycofuje się z relacji rówieśniczych, a tym samym pogłębia swój problem. I wydawać by się mogło, że kółko się zamyka. Jakie jest rozwiązanie tej sytuacji?

Aktywność fizyczna a nadwaga u dzieci

Sport i wszelkiego typu aktywność fizyczna. Warto zainteresować dziecko czymś, co sprawi mu prawdziwą przyjemność. Może to być pływanie, jazda na rowerze, czy rolkach, a także gry zespołowe. Odpowiednio dobrana dyscyplina sportowa sprawi, że dziecko chętnie będzie korzystało z możliwości, jakie oferuje. Ponadto zazwyczaj wraz z rozwojem zainteresowań sportowych zmienia się również sposób odżywiania. Istotne jest to, aby zajęcia, które są proponowane dziecku, nie były nudne.

Ćwiczenia z rówieśnikami dają dużo więcej motywacji i samozaparcia, ponadto są okazją do tego, aby zawrzeć nowe znajomości. Jeśli dziecko cierpi już na otyłość, wszystkie plany należy skonsultować z lekarzem pediatrą, który pomoże przygotować plan walki z nadwagą dopasowany do indywidualnych uwarunkować pacjenta. Ważne jest to, że walkę z nadwagą powinna włączyć się cała rodzina dziecka, gdyż wspólnie łatwiej jest pokonać problem.

Opracowane przez: Aneta R.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *