Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Uniknij bólu pleców podczas pracy przy biurku

poduszka ortopedyczna

Bardzo wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Wymusza to nasza praca, czy też tryb życia. Ciekawostką jest to, że kiedy ważymy około 70 kilogramów, w czasie siedzenia nasz kręgosłup obciążony jest ciężarem podwójnym. Tym samym nie ma niczego zaskakującego w fakcie, że kiedy kilka godzin spędzamy przy biurku, czy też komputerze trudno nam się nie tylko wyprostować, ale również odczuwamy ból. Jak uniknąć dyskomfortu, kiedy musimy siedzieć przez kilka godzin?

Zdrowy kręgosłup w czasie siedzenia

Jak zapewnić zdrowie kręgosłupowi, kiedy nasz tryb życia wymusza abyśmy każdego dnia kilka godzin siedzieli? Przede wszystkim zatroszczmy się o odpowiednie krzesło. Powinno mieć ono regulowaną wysokość, a także oparcia boczne, aby od czasu do czasu wesprzeć się, a tym samym odciążyć kręgosłup. Wysokość krzesła należy ustawić aby stopy bez problemu dotykały podłogi. Zadbajmy aby kolana były nieco wyżej niż biodra, a także aby siedzisko nie uciskało na uda. Warto również zainwestować w poduszkę do siedzenia. Podtrzymuje ona kręgosłup w naturalnej pozycji, dzięki czemu znakomicie zadbamy o prawidłową postawę i nie obciążymy nadmiernie kręgosłupa. Więcej o poduszkach do siedzenia przeczytasz TUTAJ. również blat stołu powinien być tak ustawiony, aby nie trzeba było pochylać się do przodu.

Zapewnij  odpoczynek kręgom szyjnym

Szyjne kręgi są najbardziej narażone na ból i dyskomfort, dlatego też ekran warto umieścić na poziomie oczu. Jeżeli przez dłuższy czas spoglądamy w górę lub też w dół wówczas o wiele bardziej obciążamy szyję. Ekran naszego komputera nie powinniśmy również ustawia z boku, aby przez wiele godzin nie skręcać głowy. Z całą pewnością jeśli zadbamy adekwatnie o postawę w czasie pracy przy komputerze szybko zaowocuje to zdrowym kręgosłupem. Z całą pewnością poprawi się nasze samopoczucie, pozbędziemy się dyskomfortu, a przede wszystkim bólu, który utrudnia nam codzienne funkcjonowanie.

Ćwicz aby kręgosłup mógł odpocząć

Najlepszą radą dla osób, które kilka godzin muszą spędzać w pozycji siedzącej jest robienie co pewien czas krótkich przerw. Dzięki temu, że wstaniemy, poruszamy się, odpocznie i zrelaksuje się nasz kręgosłup. Wystarczy abyśmy co pół godziny podnieśli się z krzesła. Ręce powinniśmy unosić wysoko, a także warto wykonać koci grzbiet i kilka skłonów na boki. Staraj się również odciążyć szyję i wykonuj ruchy głową, w prawo i w lewo.

 

Opracowane przez: Aneta R.