Człowiek to bardzo skomplikowana istota i czasami zdarza się, że nie rozumiemy nawet swoich własnych decyzji. Gubimy się na pewnym etapie życia i nie jesteśmy w stanie ruszyć w żadną stronę. W takiej sytuacji mamy tak naprawdę dwa wyjścia – możemy zmarnować dużo czasu i użalać się nad swoim losem – albo spróbować przeanalizować podjęte do tej pory decyzje i coś zmienić. Jeżeli zdecydujemy się na to drugie to warto połączyć to także z psychoterapią.
Na czym ona polega? W trakcie psychoterapii spotykamy się ze specjalistą, który posiada odpowiednie wykształcenie kierunkowe i pomoże nam wyłapać konkretne schematy z naszych działań. Czasami zdarza się, że my po prostu ich nie widzimy lub ignorujemy ich istnienie. Być może nie chcemy uwierzyć w to, że po raz kolejny popełniliśmy ten sam błąd lub wolimy udawać, że wszystko jest w porządku – choć dosłownie wali nam się cały świat. Nie pozwól depresji zarządzać Twoim światem.
Z jakimi problemami udać się do psychoterapeuty?
Możemy tak naprawdę pójść tam z dowolnym problemem natury psychicznej. Wiele osób decyduje się na taką wizytę np. po rozwodzie. Jest to taki czas, w którym zaczynamy trochę w siebie wątpić i nie do końca wiemy, jak mamy dalej ułożyć sobie życie. Często też nie rozumiemy, w którym momencie coś poszło nie tak i nasze małżeństwo się rozpadło. Terapeuta wysłucha naszej historii i zwróci uwagę na poszczególne momenty, które mogły faktycznie być przyczyną zerwania więzów małżeńskich.
Do psychoterapeuty możemy iść także w chwili, gdy dręczy nas wiele różnych lęków. Być może stoimy przed ważną decyzją i nie umiemy niczego wybrać. Czeka nas zmiana pracy, wyprowadzka, zakończenie studiów. Ludzie bardzo różnie przeżywają konkretne sytuacje i czasami nasze lęki odzywają się w najmniej spodziewanym momencie.
Do gabinetu zgłaszają się również osoby cierpiące na którąkolwiek odmianę zaburzeń odżywiania – w tym przypadku objadanie się lub głodzenie jest najpewniej ściśle połączone z emocjami i dopóki nie zrozumiemy tych uczuć, będzie nam ciężko wygrać z chorobą.
Czy lepiej wybrać się do kobiety czy do mężczyzny?
Płeć psychoterapeuty nie ma dużego znaczenia – chyba, że my uważamy inaczej. Wspominamy o tej kwestii dlatego, że pacjenci często sami nie mogą zdecydować, do kogo woleliby się udać. Kobiety raczej obawiają się reakcji ze strony mężczyzny i wolą zwierzać się drugiej kobiecie. W przypadku panów jest to już raczej mniej istotne – chyba, że chodzi o problemy seksualne. Wtedy mężczyźni również wolą zapytać o to przedstawiciela tej samej płci. We Wrocławiu znajduję się wiele psychoterapuetów.