
Ból zęba to dolegliwość, która może być naprawdę uciążliwa. Poza wyjątkowymi sytuacjami nie mamy problemu z tym, aby określić, który z nich jest tego przyczyną. Ale skąd wie o tym lekarz? W jaki sposób stomatolog potrafi zlokalizować źródło bólu. Bywa przecież tak, że się do niego udajemy, a ten od razu wie, co robić. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych informacji, które dotyczą tej kwestii.
Profesjonalna diagnostyka bólu zęba
Diagnostyka bólu zęba w profesjonalnych gabinetach, takich jak Nawrocki Clinic, opiera się na trzech filarach. Zazwyczaj już po wywiadzie i wstępnych oględzinach stomatolog jest w stanie zlokalizować jego źródło i skutecznie się go pozbyć. Gdyby jednak problem był bardziej zaawansowany, dodatkowo można wdrożyć badania obrazowe, które pomogą rozwiać wszelkie wątpliwości.
Wywiad medyczny
Wywiad medyczny to pierwszy krok, jaki dentysta podejmuje, aby pomóc pacjentowi. Podczas tej rozmowy specjalista zapyta o charakterystykę bólu. Dotyczy to jego intensywności, częstotliwości oraz czynników, które go wywołują. Informacje te pomagają wstępnie ocenić przyczyny dolegliwości. Po ich uzyskaniu stomatolog rozpoczyna sprawdzanie jamy ustnej.
Oględziny jamy ustnej
Oględziny jamy ustnej to najważniejszy etap, po którym dentysta rozpoznaje, który ząb powoduje dolegliwości. Na początku specjalista dokładnie przegląda zęby i dziąsła. Jakiekolwiek widoczne ubytki, pęknięcia, obrzęki czy zaczerwienienia mogą świadczyć o problemie. Aby potwierdzić swoje przypuszczenia, pacjent może zostać poddany kilku testom:
- Test perkusyjny polega na tym, że lekarz delikatnie opukuje różne zęby.
- Test nacisku, w którego trakcie pacjent jest proszony o ugryzienie specjalnego patyczka lub aplikatora.
- Test zimnym powietrzem wygląda podobnie jak test perkusyjny. Z tą różnicą, że zamiast opukiwania lekarz używa zimnego powietrza.
Zdrowe zęby nie powinny zareagować w żaden sposób na każdy z testów. W przypadku, gdy jest inaczej i pacjent odczuwa ból, ząb należy zacząć leczyć.
Badania obrazowe
Badania obrazowe są rzadziej wykorzystywane w diagnostyce bólu zęba. Dotyczą przypadków, w których lekarz nie jest w stanie postawić jednoznacznej diagnozy. Mają zastosowanie głównie gdy w jamie ustnej występuje ukryta próchnica między zębami, gdy pacjent ma problemy z zatokami lub gdy ból może być spowodowany infekcjami, lub ropniem.
Jakie są najczęstsze przyczyny bólu zębów?
Problemy związane z jamą ustną mogą powodować różne czynniki. Część z nich to między innymi:
- Próchnica – powstaje na skutek działania bakterii, które powodują demineralizację szkliwa, prowadząc do ubytków. Gdy dotrze do miazgi, powoduje silny ból zęba, wymagający pilnej interwencji.
- Zapalenie miazgi – to stan zapalny wewnętrznej tkanki zęba. Objawia się intensywnym, pulsującym bólem, który nasila się przy spożywaniu gorących lub zimnych napojów. Często wymaga leczenia kanałowego.
- Urazy mechaniczne zębów – takie jak pęknięcia lub złamania również mogą powodować ból. Często powstają w wyniku nieszczęśliwych wypadków lub gryzienia twardych przedmiotów.
- Zapalenie dziąseł – to stan zapalny tkanki otaczającej zęby. Objawia się zaczerwienieniem, obrzękiem i krwawieniem dziąseł. Jeśli nie jest leczone, może powodować ból zębów.
- Nadwrażliwość zębów – może być spowodowana erozją szkliwa, odsłonięciem korzeni zębowych lub recesją dziąseł. Objawia się ostrym bólem przy spożywaniu gorących, zimnych, słodkich lub kwaśnych pokarmów i napojów.
- Zatrzymane zęby mądrości – mogą powodować ból z powodu braku miejsca w łuku zębowym.
Podsumowanie
Problemy z zębami to dość to powszechna dolegliwość. Dentysta, aby postawić diagnozę, przeprowadza wywiad, oględziny jamy ustnej, a w razie konieczności zleca również wykonanie zdjęcia RTG. Najczęstsze przyczyny bólu to bez wątpienia próchnica i zapalenie miazgi. Niemniej istnieje jeszcze sporo innych, które mogą być znacznie poważniejsze. Warto więc regularnie kontrolować stan zębów, co skutecznie pomoże zapobiec przykrym dolegliwościom w przyszłości.
Przy współpracy z orthoteam.pl.