Postaw na zdrowie we Wrocławiu

W jakich przypadkach stosuje się RTG klatki piersiowej?

W jakich przypadkach stosuje się RTG klatki piersiowej?

RTG klatki piersiowej jest to najczęściej przeprowadzane badanie obrazowe. Wykorzystanie promieniowania X pozwala na nieinwazyjną ocenę stanu serca, płuc, dróg oddechowych, klatki piersiowej oraz kręgosłupa.

RTG klatki piersiowej przeprowadzane jest przy niewielkiej ekspozycji organizmu na promieniowanie jonizujące. W jakich przypadkach jest najczęściej stosowane?

Kiedy stosowane jest RTG klatki piersiowej?

Prześwietlenie klatki piersiowej jest badaniem diagnostycznym. Znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, m.in. medycynie rodzinnej, pulmonologii oraz kardiologii. Badanie RTG klatki piersiowej opiera się na krótkotrwałym napromieniowywaniu klatki piersiowej promieniami RTG.

Uzyskany w ten sposób obraz przedstawia wszystkie organy wewnętrzne zlokalizowane w okolicy objętej kadrem. Poziom pochłanianego promieniowania jest różny. Zależy przede wszystkim od indywidualnych struktur tkanek organizmu pacjenta, a tym samym ilości wody, powietrza, mięśni kości oraz krwi.

Jakie są zalecenia do RTG klatki piersiowej?

Przeprowadzenie RTG najczęściej zaleca się w przypadku wystąpienia niepokojących objawów w obrębie klatki piersiowej. Dotyczy to zarówno uciążliwych duszności czy długo utrzymującego się kaszlu, jak i wszelkich urazów czy dolegliwości bólowych. Badanie RTG jest absolutnie konieczne w przypadku krwawienia podczas kaszlu lub krwawienia z przełyku. Rozpoznanie przyczyn poszczególnych objawów jest niezwykle pomocne zarówno w diagnostyce schorzeń, jak i ocenie skuteczności ich leczenia.

Aparaty RTG pozwalają na wykrycie gruźlicy, rozedmy czy zapalenia płuc, a także niewydolności serca. Wykorzystuje się je do rozpoznawania zmian śródmiąższowych oraz rozległych zmian nowotworowych, włącznie ze złośliwymi i niezłośliwymi. Badanie RTG daje też możliwość obrazowania przerzutów nowotworowych z innych narządów. Nie zawsze pozwala na dokonanie szczegółowej diagnostyki, dlatego często wymaga uzupełnienia tomografią komputerową klatki piersiowej.

Karmienie dziecka - zobacz na Ceneo

Kto powinien zgłosić się na badanie?

Okresowe badanie RTG klatki piersiowej powinny odbywać wszystkie osoby dorosłe, systematycznie co dwa lata. Osobom pracującym w warunkach szkodliwych oraz nałogowo palących papierosy, zalecane jest wykonanie prześwietlenia raz w roku.

Wykonywanie badania RTG klaki piersiowej zabronione jest u kobiet w ciąży, ponieważ występuje ryzyko uszkodzenia płodu. Jeżeli wykonanie prześwietlenia u pacjentki z tej grupy jest konieczne, stosuje się odpowiednie środki bezpieczeństwa do ochrony płodu przed wpływem promieniowania rentgenowskiego. Badanie RTG klatki piersiowej przeprowadzane jest wyłącznie na podstawie skierowania od lekarza – zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *