Postaw na zdrowie we Wrocławiu

W jakich przypadkach stosuje się RTG klatki piersiowej?

W jakich przypadkach stosuje się RTG klatki piersiowej?

RTG klatki piersiowej jest to najczęściej przeprowadzane badanie obrazowe. Wykorzystanie promieniowania X pozwala na nieinwazyjną ocenę stanu serca, płuc, dróg oddechowych, klatki piersiowej oraz kręgosłupa.

RTG klatki piersiowej przeprowadzane jest przy niewielkiej ekspozycji organizmu na promieniowanie jonizujące. W jakich przypadkach jest najczęściej stosowane?

Kiedy stosowane jest RTG klatki piersiowej?

Prześwietlenie klatki piersiowej jest badaniem diagnostycznym. Znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, m.in. medycynie rodzinnej, pulmonologii oraz kardiologii. Badanie RTG klatki piersiowej opiera się na krótkotrwałym napromieniowywaniu klatki piersiowej promieniami RTG.

Uzyskany w ten sposób obraz przedstawia wszystkie organy wewnętrzne zlokalizowane w okolicy objętej kadrem. Poziom pochłanianego promieniowania jest różny. Zależy przede wszystkim od indywidualnych struktur tkanek organizmu pacjenta, a tym samym ilości wody, powietrza, mięśni kości oraz krwi.

Jakie są zalecenia do RTG klatki piersiowej?

Przeprowadzenie RTG najczęściej zaleca się w przypadku wystąpienia niepokojących objawów w obrębie klatki piersiowej. Dotyczy to zarówno uciążliwych duszności czy długo utrzymującego się kaszlu, jak i wszelkich urazów czy dolegliwości bólowych. Badanie RTG jest absolutnie konieczne w przypadku krwawienia podczas kaszlu lub krwawienia z przełyku. Rozpoznanie przyczyn poszczególnych objawów jest niezwykle pomocne zarówno w diagnostyce schorzeń, jak i ocenie skuteczności ich leczenia.

Aparaty RTG pozwalają na wykrycie gruźlicy, rozedmy czy zapalenia płuc, a także niewydolności serca. Wykorzystuje się je do rozpoznawania zmian śródmiąższowych oraz rozległych zmian nowotworowych, włącznie ze złośliwymi i niezłośliwymi. Badanie RTG daje też możliwość obrazowania przerzutów nowotworowych z innych narządów. Nie zawsze pozwala na dokonanie szczegółowej diagnostyki, dlatego często wymaga uzupełnienia tomografią komputerową klatki piersiowej.

Kto powinien zgłosić się na badanie?

Okresowe badanie RTG klatki piersiowej powinny odbywać wszystkie osoby dorosłe, systematycznie co dwa lata. Osobom pracującym w warunkach szkodliwych oraz nałogowo palących papierosy, zalecane jest wykonanie prześwietlenia raz w roku.

Wykonywanie badania RTG klaki piersiowej zabronione jest u kobiet w ciąży, ponieważ występuje ryzyko uszkodzenia płodu. Jeżeli wykonanie prześwietlenia u pacjentki z tej grupy jest konieczne, stosuje się odpowiednie środki bezpieczeństwa do ochrony płodu przed wpływem promieniowania rentgenowskiego. Badanie RTG klatki piersiowej przeprowadzane jest wyłącznie na podstawie skierowania od lekarza – zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *