Na nadciśnienie choruje około trzydzieści procent społeczeństwa, stąd uzasadnione jest zadbanie o każdy aspekt życia mogący poprawić kondycje organizmu. Podwyższone ciśnienie negatywnie wpływa na jakość snu, a to skutkuje pogorszeniem stanu zdrowia. Zdrowy sen sprzyja regeneracji organizmu, poprawie stanu fizycznego i psychicznego. Niebagatelną rolę w osiągnięciu pełnego wypoczynku odgrywa właściwa pozycja ciała podczas snu. Powszechnie znanym faktem jest, że niewłaściwa pozycja w trakcie snu przyczynia się do bóli kręgosłupa, bóli głowy, niedotlenienia, napięć mięśni i wielu innych. W efekcie obniża to samopoczucie, jest powodem ogólnego przemęczenia i pogłębiania wielu schorzeń, w tym nadciśnienia.
Zobacz również: Czy spanie na podłodze jest zdrowe?
Najlepsza pozycja do snu
Istnieje wiele pozycji przyjmowanych przez człowieka w trakcie snu. Wśród nich najpopularniejsze pozycje to:
- na wznak,
- na brzuchu,
- embrionalna,
- w kształcie rozgwiazdy.
Pozycję na wznak, czyli na plecach, uznaje się za najzdrowszą do snu, również podczas nadciśnienia. Natomiast zdecydowanie należy unikać pozycji na brzuchu, gdyż zwiększa ona prawdopodobieństwo niedotlenienia organizmu, przewlekłego bólu kręgosłupa oraz chronicznego przemęczenia.
Zalety pozycji na wznak
Pozycja na wznak umożliwia naturalne ułożenie ciała, odciąża kręgosłup i rozluźnia mięśnie. Leżąc na plecach ułatwiony jest swobodny przepływ krwi do kończy, co jest również istotne w kontekście nadciśnienia. W tej pozycji głowa jest lekko uniesiona ku górze, co powoduje lepszy przepływ powietrza i natlenienie całego organizmu. Przekłada się to bezpośrednio na lepsze samopoczucie i regenerację całego organizmu. Tym samym, spanie na plecach przyniesie najwięcej korzyści zdrowotnych, w przeciwieństwie do pozycji na brzuchu i embrionalnej. Spanie na wznak jest zalecane w wielu jednostkach chorobowych jako najbezpieczniejsza pozycja.
Po wybraniu pozycji do spania, nasuwa się pytanie o miejsce do spania, a mianowicie czy dobrym rozwiązaniem jest spanie na podłodze? Badania wskazują, że spanie na łóżku z odpowiednio dobranym materacem pod względem twardości i jakości wypełnienia, a także z wykorzystaniem poduszki da najbardziej satysfakcjonujące efekty. Spanie na podłodze wiąże się z niebezpieczeństwem przeziębień, obniża cyrkulacje powietrza, a także zwiększa kontakt z drobnoustrojami chorobotwórczymi. Należy mieć to na uwadze niezależnie od wybranej pozycji snu.
Poduszki ortopedyczne
Poza doborem materaca nieocenioną rolę w uzyskaniu zdrowego i komfortowego snu pełni poduszka ortopedyczna. Poduszka ortopedyczna powinna zostać indywidualnie dopasowana w profesjonalnym sklepie medycznym. Daje to gwarancję wysokiej jakości oraz bezpieczeństwa stosowania na co dzień. Zapewnienie dobrych warunków snu jest niezwykle ważnym, ale tylko jednym z wielu elementów dbania o kondycje organizmu w chorobie nadciśnieniowej. Nie powinno zabraknąć ciągłego monitorowania stanu zdrowia poprzez pomiary ciśnienia i wspomagania odpowiednim leczeniem farmakologicznym jeśli takie jest niezbędne.