Postaw na zdrowie we Wrocławiu

W jakiej pozycji spać w zaawansowanej ciąży?

W jakiej pozycji spać w zaawansowanej ciąży?

Ciąża jest wprawdzie radosną nowiną, radosnym czasem oczekiwania na rozwijające się życie. Niemniej jednak wiąże się ona także z określonymi zmianami w organizmie kobiety, ze zmianami hormonalnymi. Ponadto również z ciążą wiążą się różne dolegliwości jak nudności, wymioty, złe samopoczucie, bóle pleców. Tym samym wszelkie dolegliwości mogą mieć także bardzo znaczący wpływ na jakość snu. Tymczasem to właśnie owa jakość snu jest jednym z istotnych elementów wpływających na zdrowie, na humor, nastrój i ogólne samopoczucie kobiety w ciąży. Bardzo ważnym aspektem jest zatem to, aby móc się wyspać.

Aby było to możliwe, ważne jest przyjęcie właściwej pozycji do snu. Właściwą będzie oczywiście ta, w której po prostu jest wygodnie. Niemniej jednak istnieje kilka sprawdzonych pozycji, o których warto wiedzieć i które też warto wypróbować.

Najlepsze pozycje do spania w ciąży

Wedle specjalistów, najlepsze pozycje do układania się do snu dla kobiet w ciąży są:

  • – pozycja na lewym boku
  • – na boku z poduszką między nogami
  • – na plecach
  • – z podniesionymi stopami
  • – pozycja półsiedząca

Pozycja na lewym boku jest wybierana przez wiele kobiet i polecana przez specjalistów z uwagi na to, że w tej pozycji mamy do czynienia z bardziej skutecznym doprowadzeniem krwi oraz składników odżywczych do macicy, a tym samym do dziecka. Poza tym również jest to bardzo korzystna pozycja w odniesieniu do pracy nerek kobiety w ciąży. W tej pozycji mamy do czynienia z lepszym odprowadzeniem wszelkich płynów jak również i wszelkich toksyn.

Pozycja na boku z poduszką między nogami to pozycja polecana z uwagi na to, że w dużej mierze wpływa ona na odciążenie kręgosłupa. Jeśli w takiej sytuacji użyta będzie dosyć długa poduszka, to wówczas dodatkowo będziemy mogli podeprzeć duży brzuch dając większe bezpieczeństwo. Dlatego też jest to jedna z tych pozycji, która jest szczególnie polecana w dosyć zaawansowanej ciąży.

Pozycja na plecach wydaje się bardzo korzystna dla kobiet w zaawansowanej ciąży. Niemniej jednak jest to taka pozycja, która wprawdzie znajduje się wśród zalecanych, ale jest ona najmniej zalecana. W tejże pozycji bowiem mamy do czynienia z pogorszeniem się jakości krążenia. Ponadto również jest to pozycja, która może mieć nieco negatywny wpływ na układ trawienny pogarszając jego funkcjonowanie.

Pozycja z podniesionymi stopami jest szczególnie polecana kobietom, którym doskwierają często pojawiające się skurcze. Owa pozycja bowiem poprawia jakość krążenia krwi w kończynach dolnych eliminując lub też znacznie ograniczając możliwość wystąpienia owych skurczów.

Pozycja półsiedząca zasadniczo może do zbyt wygodnych nie być zaliczana. Niemniej jednak jest to pozycja, która pozwala eliminować kłopoty związane z układem trawiennym. W tej pozycji bowiem można owe problemy zniwelować. Należy zatem ułożyć kilka poduszek, aby móc zapewnić sobie odpowiedni stopień wygody i jednocześnie też móc zapewnić uwolnienie od owych problemów zgłaszanych przez układ trawienny, co poprawi samopoczucie.

Polecamy również artykuł: jaka poduszka dla rocznego dziecka?

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *