
Wyniki przeglądu klinicznego odkrywają, że prawie 1 miliard ludzi na całym świecie może mieć niedobór witaminy D w niedostatecznym lub niewystarczającym stopniu z powodu przewlekłej choroby i nieodpowiedniego nasłonecznienia związanego ze stosowaniem środków ochrony przeciwsłonecznej.
Powszechne niedobory witaminy D
Badanie wykazują również, że 95 procent dorosłych Europejczyków może mieć niedobór witaminy D lub niewydolność związaną z jej brakiem. Zmiany zapotrzebowania na witaminę D między poszczególnymi rasami ludzkimi są związane z różnicami w pigmentacji skóry. Ludzie spędzają coraz mniej czasu na świeżym powietrzu, a kiedy już korzystają z dnia zabezpieczają ciało filtrem przeciwsłonecznym, co w zasadzie nie utrwala zdolności organizmu do produkcji witaminy D. Chociaż chcemy, aby ludzie chronili się przed rakiem skóry, istnieją zdrowsze i umiarkowane sposoby, które mogą być bardzo pomocne w zwiększaniu obecności witaminy D w organizmie.
Choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca typu II i związane z nią malabsorpcja, w tym choroby nerek, choroby Crohna, w znacznym stopniu hamują zdolność organizmu do metabolizowania witaminy D ze źródeł żywności.
Organizm traktuje witaminę D jako hormon, gdy skóra wystawiona jest na działanie promieni słonecznych. Receptory witaminy D znajdują się w praktycznie każdej komórce ludzkiego ciała. W rezultacie odgrywa dużą rolę w funkcjonowaniu organizmu, w tym modulacji wzrostu komórek, czynności nerwowo-mięśniowych i immunologicznych oraz zmniejszenia stanu zapalnego.
Skutki niedoborów witaminy D
Niewystarczające lub niedostateczne zapotrzebowanie na witaminę D powoduje osłabienie mięśni i złamania kości. Osoby wykazujące takie objawy lub u których występują przewlekłe choroby, które mają zmniejszone stężenie witaminy D, powinny zostać skontrolowane. Jeśli stężenie okaże się niskie trzeba wziąć pod uwagę opcje leczenia. Jednakże powszechne badanie przesiewowe nie są konieczne, ani potrzebne, jeśli nie wystąpią znaczące objawy lub przewlekłe choroby.
Zwiększenie i utrzymanie zdrowego poziomu witaminy D jest bardzo proste do osiągnięcia. Wystarczy spędzić 5-30 minut na świeżym powietrzu w południe dwa razy w tygodniu. Odpowiedni czas zależy od położenia geograficznego osoby i pigmentacji skóry – lżejsza skóra syntetyzuje więcej witaminy D niż ciemniejsza skóra. Ważne jest, aby podczas tych sesji zrezygnować z ochrony przeciwsłonecznej, ponieważ SPF 15 lub więcej zmniejsza produkcję witaminy D3 o 99 procent.
Najlepsze źródła witaminy D
Źródła żywności, takie jak mleko, płatki śniadaniowe i grzyby Portobello są również wzmacniane witaminą D. Suplementy są również dobrym rozwiązaniem, ponieważ są skuteczne i stanowią niewielkie zagrożenia, pod warunkiem, że są przyjmowane zgodnie z zaleceniami.
Trwają badania nad ustaleniem, czy niedobór witaminy D odgrywa rolę w stwardnieniu rozsianym, zaburzeniach autoimmunologicznych, zakażeniach, chorobach układu oddechowego, chorobie sercowo-naczyniowej, rakowi i złamaniom kości.
Zaciekawił Cię ten artykuł czytaj więcej na: www.e-womenshealth.pl – portal z artykułami dotyczącymi zdrowia, urody, mody, życia rodzinnego oraz ogólnej tematyki kobiecej!