Choroby w zakresie jamy ustnej najczęściej są skutkiem niewłaściwej profilaktyki. Wieloletnie zaniedbywanie odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz unikanie wizyt kontrolnych u dentysty może zaowocować rozwojem stanów zapalnych w kanałach zębowych oraz próchnicą.
Zasady higieny jamy ustnej
Wskazania lekarzy dentystów w temacie profilaktyki jamy ustnej są bardzo jasne. Podstawowym działaniem chroniącym przed rozwojem chorób jest regularne mycie zębów. Zabieg ten powinien być powtarzany po każdym posiłku, a nie jak się potocznie przyjęło – jedynie dwa razy na dobę. Wskazany jest wybór odpowiedniej szczoteczki, w zależności od potrzeb, o twardym lub miękkim włosiu. Informacji odnośnie najlepszej szczoteczki udzielić może lekarz dentysta, stomatolog.
Wizyty profilaktyczne w gabinecie stomatologicznym
Do zachowania zdrowego uzębienia nie wystarczy jedynie utrzymywanie higieny na wysokim standardzie. Uzupełnieniem profilaktyki chorób jamy ustnej powinny być regularne wizyty w gabinecie dentystycznym. Podczas wizyty kontrolnej lekarz dentysta sprawdzi czy w zębach nie pojawiają się ubytki mogące świadczyć o rozwoju próchnicy.
Dentysta podczas wizyty profilaktycznej na prośbę pacjenta może przeprowadzić również instruktaż w zakresie prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej. Przy wykorzystaniu modelu uzębienia pokaże w jaki sposób należy szczotkować zęby, tak aby usunąć wszystkie resztki pokarmowe, które mogą gromadzić się w szczelinach. Wizytę kontrolną w gabinecie stomatologicznym warto przeprowadzać przynajmniej dwa razy na rok.