Aktywność fizyczna jest tym elementem, który ma bardzo korzystny wpływ na wiele aspektów zdrowotnych ludzkiego organizmu. Na pewno może przyczynić się ona do zmniejszenia ryzyka zachorowania na jedną z groźnych chorób cywilizacyjnych – cukrzyca typu II, choroba niedokrwienna serca czy też osteoporoza. Poza tym również aktywność fizyczna ma niebagatelne znaczenie dla funkcjonowania ludzkiego układu oddechowego. Zasadniczo każdy z nas miał do czynienia z takim zjawiskiem, jakim jest zadyszka. Czasem jest ona związana z intensywnym uprawianiem sportu, a czasem pojawia się nawet przy wykonywaniu codziennych czynności jak wchodzenie po schodach czy też podejście pod górę spacerowym tempem.
Jaki związek istnieje pomiędzy sportem oraz układem oddechowym?
Uprawianie sportu, wysiłek fizyczny to element, który powoduje, że zwiększa się ludzkie zapotrzebowanie na tlen. Następuje zjawisko, które określa się wzmożeniem wentylacji płucnej. Jeśli aktywność fizyczna przybiera formę regularności, a przy tym również mowa jest o dosyć dużej intensywności, to jednocześnie też owa wentylacja płucna ulega zwiększeniu. Organizm człowieka po prostu przyzwyczaja się do zwiększonego wysiłku, a układ oddechowy otrzymuje od stawów i mięśni pewne sygnały pozwalające na zwiększenie wentylacji płucnej.
Związek pomiędzy sportem oraz mięśniami oddechowymi
Regularnie uprawiany sport staje się tym elementem, dzięki któremu poprawie ulega wiele funkcji organizmu, w tym także można mówić o kondycji mięśni oddechowych. Jest to kluczowy element w kontekście poprawienia wentylacji płucnej. Widocznym efektem takiej poprawy jest zmniejszenie częstości wykonywanych oddechów przy jednoczesnym ich pogłębieniu. Jakie ma to znaczenie dla możliwości wystąpienia zadyszki i zmęczenia? Ten cały proces wpływa na zmniejszenie pracy wykonywanej przez mięśnie oddechowe, a tym samym człowiek nie odczuwa tak dużego zmęczenia jak wcześniej. Bardzo istotne jest to, że aktywność fizyczna może w pewnym stopniu wpłynąć na poprawę funkcjonowania u osób cierpiących na takie schorzenia jak przewlekła obturacyjna choroba płuc czy też astma oskrzelowa.
Reasumując można jasno wskazać na to, że regularna aktywność fizyczna powoduje, iż:
- – zwiększa się wydolność płucna
- – zwiększa się wentylacja płuc
- – poprawia się komfort oddychania
- – w codzienności człowiek nie męczy się przy wykonywaniu prostych czynności
- – zmniejszenie ryzyka wystąpienia różnych groźnych chorób, w tym także tych związanych z układem oddechowym
Aktywność fizyczna jest tym elementem, który bardzo pozytywnie wpływa na funkcjonowanie całego ludzkiego organizmu. Jej znaczenie dla funkcjonowania układu oddechowego oraz dla możliwości uniknięcia zadyszki podczas wykonywania codziennych czynności jest bardzo duże. Aktywność fizyczna jednakże powinna być odpowiednio stopniowana, ponieważ jeśli człowiek nałoży na siebie zbyt intensywny wysiłek bez właściwego przygotowania, to mogą wystąpić negatywne dla jego zdrowia skutki. Tym samym jeśli ćwiczyć, to z rozwagą.
Zobacz również: Od kiedy poduszka ortopedyczna dla niemowląt?