
Świadomość ekologiczna Polaków rośnie. Tyczy się to również świadomości nie tylko tego, co się kupuje, lecz również tego, w co „to coś” jest zapakowane. Rośnie więc ilość producentów ekologicznych opakowań do wszelkiego rodzaju towarów i produktów. Sygnowanie się jako firma ekologiczna jest nie tylko modne, lecz można nawet powiedzieć, że wymagane w dzisiejszych czasach.
wrocław na szczycie rankingów
Stolica Dolnego Śląska wiedzie prym jeśli chodzi o ilość produkowanych opakowań ekologicznych. mając na myśli opakowania ekologiczne mówimy o opakowaniach w pełni biodegradowalnych, czyli przede wszystkim opakowaniach kartonowych oraz z ekologicznego plastiku. Wrocławskie firmy działają prężnie z racji swojej lokalizacji. Są otwarte nie tylko na rynek lokalny, lecz również zagraniczny. Produkują opakowania ekologiczne na Zachód, przede wszystkim do Niemiec oraz Holandii, a także do naszych południowych sąsiadów, do Czech. Ciągły wzrost świadomości ekologicznej ludzi w całej Europie sprawia, że branża ma się dobrze, a perspektywy dla niej są świetlane.
Odpowiedzialność społeczna biznesu
Opakowania ekologiczne to dobry wybór przede wszystkim dla firm, które starają się o budowanie swojego pozytywnego wizerunku jako firmy działającej pro-ekologicznie. Największe wyzwania stoją przed przedsiębiorcami działającymi w segmencie produktów szybko-psujących się, szybko-rotujących, czyli FMCG. Bardzo duże ilości produktów, a co za tym idzie również opakowań, są istotną kwestią społeczną. Dbałość o środowisko naturalne powinna być jednym z ważniejszych priorytetów dla firm oferujących Polaków dobra użytku codziennego, przede wszystkim zaś produkty spożywcze. Po otwarciu i konsumpcji opakowanie nie powinno stać się szkodliwym odpadem, który zalega w środowisku przez wiele lat.
Opakowania jednorazowe
Popularny w ostatnich latach trend na „bycie zielonym” jest powszechnie akceptowany w społeczeństwie. Dostrzegają to elity rządzące, które starają się do niego dopasować. Cyklicznie wprowadza się obostrzenia odnośnie wprowadzania do obiegu tak zwanych opakowań jednorazowych. Są one bardzo tanie w produkcji z racji zastosowania w nich plastiku, który nie poddaje się recyclingowi. Dla dużych marketów siatki takie są praktycznie niezauważalnym kosztem. Były rozdawane za darmo, i duża ich ilość była od razu wyrzucana. Przekładało się to na produkowanie dużych ilości śmieci z plastiku, z którymi nie było potem co zrobić. Na szczęście pojawiają się obostrzenia prawne, które skłaniają markety do promowania opakowań wielorazowych.