Ból po prawej stronie brzucha może świadczyć między innymi o problemach z wątrobą. Osoby szczególnie narażone na choroby wątroby powinny przynajmniej raz do roku zrobić próby wątrobowe. Sprawdź, kto jest w grupie ryzyka.
Kiedy należy wykonać próby wątrobowe?
Podstawowe badania krwi i moczu nie dostarczają żadnych informacji o stanie wątroby. A to właśnie ona odpowiedzialna jest za szereg procesów, jakie zachodzą w naszym organizmie. Jest, obok nerek, ważnym narządem oczyszczającym organizm, między innymi z toksyn. Ponadto wątroba pełni ważną funkcję w procesach trawiennych, jest też swoistym magazynem substancji odżywczych. Przykładowo, potrafi zmagazynować taką ilość witaminy A, która wystarczy organizmowi na dwa lata. Dlatego właśnie tak ważne jest, by raz na jakiś czas wykonać próby wątrobowe. W szczególności wykonuje się je przy okazji ciężkich zatruć, przy przewlekłym osłabieniu i utracie masy ciała, w przypadku przedłużających się problemów związanych z brakiem apetytu. Ponadto próby wątrobowe wykonuje się także u osób cierpiących na żółtaczkę, przewlekłe i ostre zapalenie wątroby, u osób z podejrzeniem marskości wątroby oraz u alkoholików.
Próby wątrobowe – interpretacja wyników
Chociaż w dzisiejszych czasach każdy czuje się władny, by samodzielnie lub z pomocą internetu interpretować wyniki badań, w przypadku prób wątrobowych zdecydowanie trzeba zdać się na pomoc lekarza. Warto też wiedzieć, że próby wątrobowe należy wykonywać całościowo, nigdy wybiórczo. Oznaczanie pojedynczych parametrów z medycznego punktu widzenia nie na wiele się zda. Dopiero analiza wyników wszystkich parametrów pozwala na ustalenie diagnozy. Ważne jest nie tylko to, które parametry są poniżej lub powyżej normy, ale także ich wzajemny stosunek do siebie. Dla uniknięcia nieporozumień i niepotrzebnego stresu, lepiej interpretację wyników powierzyć lekarzowi. Interpretacja wyników zależna jest także od wieku pacjenta.
Jak obniżyć próby wątrobowe?
Ponieważ wysokie wskazania prób wątrobowych zależą od różnych czynników, nie ma jednej metody na ich obniżenie. W przypadku podwyższonego GGTP wystarczy odstawić alkohol, nawet jeśli jest pity sporadycznie. Z kolei złe wyniki parametrów ALAT i ASPAT mogą być związane z toksycznym uszkodzeniem wątroby z powodu przyjmowania zbyt dużych ilości leków. Dotyczy to zwłaszcza osób, które nagminnie łykają dostępne bez recepty tabletki przeciwbólowe. Jeśli tak jest, trzeba skonsultować się z lekarzem i poszukać przyczyny bólu.
Kondycję wątroby można poprawić zmieniając dietę na lekkostrawną, eliminując nie tylko alkohol, ale i potrawy zawierające dużo tłuszczu, między innymi potrawy smażone (Czytaj: co jeść przy chorej wątrobie).
Jeśli domowe sposoby na obniżenie prób wątrobowych nie dadzą rezultatu, należy udać się do lekarza gastroenterologa.