Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Zapalenie żył – objawy, profilaktyka i leczenie

Zapalenie żył - objawy, profilaktyka i leczenie

Zapalenie żył to bardzo poważne schorzenie. W głównej mierze wynika ono z powstałych zakrzepów. Tym samym głównym powodem jego powstawania są zaburzenia w przepływie krwi. Zapalenie żył jest chorobą, która początkowo rozwija się w sposób bezobjawowy. Warto podkreślić to, że jest to choroba, która w głównej mierze dotyka osoby, które stosują siedzący lub stojący tryb pracy, tryb życia. Mówiąc o zapaleniu żył, należy także podkreślić, iż można wyróżnić zapalenie powierzchownych lub głębokich żył.

Przyczyny zapalenia żył

Jak już wyżej wspomniano, za zapalenie żył odpowiadają zakrzepy w nich powstałe. Do podstawowych dolegliwości, które towarzyszą człowiekowi w tym schorzeniu, jest stan zapalny oraz ból. Ów ból może staje się znacznie silniejszy w momencie, gdy człowiek znajduje się w stanie spoczynku. W późniejszym czasie mogą pojawić się także inne objawy, do których zaliczymy:

  • wrażliwość na dotyk
  • opuchlizna
  • zaczerwienienie skóry.

Te objawy, które zostały tutaj wymienione, pojawiają się w bardzo zaawansowanym stopniu rozwoju. Stan zapalny w głównej mierze rozwija się w kończynach dolnych. Zapalenie żył bardzo rzadko jest związane z kończynami górnymi. Na zapalenie żył w sposób szczególny są narażone osoby pomiędzy 40 oraz 60 rokiem życia. Możemy także mówić o pewnych elementach zwiększających ryzyko wystąpienia zapalenia żył. Należy do nich zaliczyć:

  • palenie papierosów
  • wystąpienie infekcji bakteryjnych
  • żylaki
  • długotrwałe kąpiele

Zapalenie żył powierzchownych oraz głębokich jest związane z utrudnionym chodzeniem, długim siedzeniem w jednej pozycji oraz oczywiście ze staniem. Zasadniczo również kończyny dolne stają się cieplejsze oraz człowiek są one zdrętwiałe.

Leczenie zapalenia żył

Zapalenie żył jest schorzeniem, którego leczenie nie jest na pewno łatwe. Wymaga ponadto dosyć dużo cierpliwości. Leczenie w dużej mierze zależy od tego, gdzie umiejscowione są zakrzepy. Ponadto również wiele zależy od tego, jak bardzo nasilone są objawy. Z początku stosuje się leki farmakologiczne. Mają one na celu zapobiegnięcie rozwoju nowych zakrzepów jak również zapewnienie bardziej swobodnego przepływu krwi w żyłach.

Można przyjmować środki przeciwzakrzepowe, stosować różnego rodzaju maści, kremy. Bywa, że jednak te wszystkie środki nie są skuteczne. Wówczas czymś koniecznym staje się operacja chirurgiczna. Po skutecznej operacji człowiek musi jednak zastosować się do pewnych zasad. Bardzo pomocna będzie odzież uciskowa. Na pewno idealnym rozwiązaniem będą pończochy przeciwzakrzepowe.

Można także sięgnąć po podkolanówki przeciwżylakowe. Każdy z tych produktów wspomaga w rehabilitacji po operacji, ale także są to produkty, które można stosować profilkatycznie. Skoro mowa jest o profilaktyce, to warto jest stosować dobrą dietę, warto stosować regularnie aktywność fizyczną. Ponadto także bardzo ważnym elementem jest nie pozostawać zbyt długi czas w pozycji siedzącej lub też w pozycji stojącej. Znacznie lepiej bowiem zapobiegać niż leczyć zapalenie żył.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *