Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Zbadaj efektywność terapii manualnej w CTM-Tychy – popraw swoje zdrowie już dziś!

stół medyczny do terapii manualnej

Terapia manualna to jedna z metod leczenia, która zyskuje coraz większą popularność ze względu na swoją skuteczność w leczeniu różnorodnych dysfunkcji narządu ruchu. W Centrum Medycznym w Tychach (CTM-Tychy) pacjenci mogą liczyć na profesjonalną pomoc wykwalifikowanych fizjoterapeutów, którzy przy użyciu specjalistycznych technik manualnych pomagają w przywróceniu prawidłowej funkcji stawów i mięśni. Terapia manualna obejmuje różnorodne techniki, takie jak trakcja, mobilizacja czy manipulacja, które są dostosowywane indywidualnie do potrzeb pacjenta. W jaki sposób, wykorzystując terapię manualną, można poprawić swoje zdrowie? Zachęcamy do lektury.

Terapia manualna w CTM-Tychy

Terapia manualna Tychy w Centrum Medycznym koncentruje się na precyzyjnej diagnozie i leczeniu problemów związanych z dysfunkcjami narządu ruchu. Kluczowym elementem terapii jest dokładne badanie diagnostyczne, które pozwala na określenie przyczyny dolegliwości. Fizjoterapeuci stosują różnorodne techniki manualne, takie jak trakcja, mobilizacja oraz manipulacja, aby przywrócić prawidłową biomechanikę stawów i fizjologię tkanek miękkich. Efektem tych działań jest zmniejszenie bólu, zwiększenie zakresu ruchomości oraz poprawa ogólnej funkcji narządu ruchu.

Techniki wykorzystywane w terapii manualnej

Podczas terapii manualnej wykorzystywane są różnorodne techniki, które mają na celu eliminację dolegliwości bólowych i przywrócenie pełnej funkcjonalności stawów i mięśni. Poniżej omawiamy najważniejsze technik.

 • Trakcja – metoda polegająca na biernym odciąganiu od siebie powierzchni stawowych, co zmniejsza kompresję w stawie i wpływa korzystnie na okoliczne tkanki.
 • Manipulacja – precyzyjne ruchy wykonywane przez terapeutę, w celu przywrócenia prawidłowego położenia stawów i poprawienia ich ruchomości. technikę tę można nazwać również mobilizacją z impulsem lub też potocznie: nastawianiem stawów.
 • Mobilizacja – technika polegająca na wykonywaniu delikatnych ruchów stawów, co pomaga przywrócić zakres ruchu oraz poprawia elastyczność tkanek.

Wskazania do terapii manualnej

Terapia manualna jest skuteczna w leczeniu wielu schorzeń i dolegliwości. Najczęściej jest stosowana w przypadku:

 • rwy kulszowej,
 • bólu mięśni,
 • bólu kręgosłupa,
 • chronicznych bólów głowy i karku,
 • bólów stawowych kończyn dolnych i górnych,
 • stanów przeciążeniowych tkanek,
 • rwy barkowej,
 • zaburzeń nerwowo-mięśniowych, takich jak cieśń nadgarstka,
 • zaburzeń krążenia, np. obrzęków limfatycznych,
 • zaburzeń postawy i biomechaniki ciała, takich jak płaskostopie, skolioza.

Zalety terapii manualnej

Jedną z największych zalet terapii manualnej jest jej naturalność oraz brak konieczności stosowania leków. Dzięki precyzyjnym technikom manualnym terapeuci są w stanie złagodzić ból, zwiększyć zakres ruchu i poprawić ogólną funkcjonalność narządu ruchu. Terapia manualna jest również dobrze tolerowana przez pacjentów i ma niewiele przeciwwskazań.

Terapia manualna a masaż leczniczy

Warto zaznaczyć, że terapia manualna różni się od masażu leczniczego. Choć obie metody mogą być stosowane, w celu poprawy zdrowia i samopoczucia pacjenta, to terapia manualna koncentruje się na leczeniu konkretnych dolegliwości związanych z dysfun0kcjami stawów i mięśni, podczas gdy masaż leczniczy jest głównie stosowany w celach relaksacyjnych i profilaktycznych.

Podsumowanie

Terapia manualna oferowana przez CTM-Tychy to skuteczna metoda leczenia różnorodnych dysfunkcji narządu ruchu. Dzięki precyzyjnym technikom manualnym i indywidualnemu podejściu do każdego pacjenta, fizjoterapeuci są w stanie przynieść ulgę w bólu, poprawić zakres ruchomości oraz przywrócić pełną funkcjonalność stawów i mięśni. Jeśli zmagasz się z dolegliwościami bólowymi lub ograniczeniami ruchowymi, terapia manualna może być odpowiednim rozwiązaniem dla Ciebie. Skontaktuj się z CTM-Tychy i popraw swoje zdrowie już dziś!

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *