Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Pomimo iż, żurawina rośnie w naszym kraju, to jej popularność nie jest tak duża jakby być mogła ze względu na swoje wszechstronne zastosowanie. Preparaty żurawiny skutecznie walczą z wieloma dolegliwościami, począwszy od zapalenia nerek, aż po nowotwory. Szklanka jagód żurawiny dostarcza tyle błonnika co duże jabłko a oprócz tego zawiera witaminę C, B1, B2, wapń, fosfor, taniny, miedź, garbniki a także kwas cytrynowy oraz jabłkowy.

żórawinaDzięki zawartości kwasu benzoesowego, który jest naturalnym konserwantem, żurawinę można długo przechowywać. Badania naukowe potwierdziły przynależność żurawiny do czołówki roślin posiadających właściwości prozdrowotne.

Regularne spożywanie dużej ilości soku z żurawiny dzięki zawartości cytrynianów pomaga zapobiegać a nawet rozpuszczać kamienie nerkowe. Gdy ktoś cierpi na częste infekcje dróg moczowych to dla niego owoce te także mają nieocenioną wartość ze względu na ich właściwości antybakteryjne.

Substancje znajdujące się w żurawinie działają także ochronnie na zęby tworząc powłokę utrudniającą bakteriom przenikanie do szkliwa i dziąseł. Dzięki czemu pomaga zapobiegać wielu problemom jamy ustnej. Kobiety w okresie menopauzy także nie powinny zapominać o dobroczynnym działaniu żurawiny która dzięki zawartości witaminy P, przynosi ulgę przy uderzeniach gorąca czy zaczerwienieniach skórnych.

żórawinaNaukowcy cenią także przeciwutleniające właściwości żurawiny, które nieraz bywa przyrównywane do działania czerwonego wina. Badania naukowe dowodzą, że częste spożywanie preparatów zawierających żurawinę korzystnie wpływa na serce i układ krwionośny. Żurawina dzięki zawartości przeciwutleniaczy usuwa z organizmu wolne rodniki, co zapobiega niektórym nowotworom.

Koktajl żurawinowy ma także właściwości spalające tłuszcz. Jednak nie każdy ma możliwość zaopatrzenia się w naturalną żurawinę w postaci owoców. Takim osobom naprzeciw wyszła firma Colfarm, posiadająca w swojej szerokiej ofercie wiele naturalnych preparatów będących suplementami diety w wygodnej do połykania formie tabletek powlekanych, między innymi właśnie wszechstronną żurawinę.

Więcej informacji i porad z dziedziny dietetyki znajdziecie na stronie dietetyk.bialystok.pl. Serdecznie zapraszamy.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław