Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Czy terapia manualna pomaga w leczeniu bólu stawów?

Czy terapia manualna pomaga w leczeniu bólu stawów?

Ból stawów potrafi znacząco obniżyć komfort codziennego funkcjonowania. Wśród wielu metod fizjoterapeutycznych, które są wykorzystywane w terapii bólu stawów, znajduje się m.in. terapia manualna. Odpowiednio wykorzystane metody pracy z ciałem pozwalają osiągnąć spektakularne efekty. Na czym dokładnie polega terapia manualna? Kto powinien z niej skorzystać? Dowiedzmy się!

Na czym polega terapia manualna?

Terapia manualna to forma fizjoterapii, która skupia się na bezpośrednim działaniu terapeuty na ciało pacjenta za pomocą różnych technik manualnych. Polega ona na zastosowaniu specjalnych manipulacji, mobilizacji i masażu, aby poprawić funkcje ruchowe i zmniejszyć ból. W trakcie sesji fizjoterapeuta korzysta z różnych technik manualnych takich jak np. masaż, stretching, mobilizacja czy manipulacja. Techniki te pomagają pozbyć się bólu i odzyskać sprawność.

Kiedy warto skorzystać z terapii manualnej?

Terapia manualna może być naprawdę pomocna dla osób, które odczuwają bóle stawów z powodu różnych problemów zdrowotnych, urazów czy też nieprawidłowości w układzie mięśniowo-szkieletowym. To, co może być warte uwagi, gdy mamy do czynienia z bólami stawów, to:

  • Delikatne manipulacje stawowe: Terapeuci manualni potrafią wykonać takie subtelne ruchy, które poprawiają zakres ruchu, zmniejszają sztywność stawów i zmniejszają dolegliwości bólowe.
  • Rozluźnienie mięśni: Poprzez różne metody masażu i techniki rozluźniania miękkich tkanek, terapia manualna może złagodzić napięcia mięśniowe, które często przyczyniają się do bólu stawów.
  • Korekta biomechaniki stawów: Poprzez manipulacje stawami i korygowanie nieprawidłowych wzorców ruchowych, terapeuci mogą pomóc w przywróceniu właściwej biomechaniki stawów, co z kolei może zmniejszyć obciążenie i ból.
  • Pomoc w rekonwalescencji po urazach: Po urazach stawowych, terapia manualna może być wartościowym wsparciem w procesie zdrowienia, pomagając przywrócić normalne funkcjonowanie stawów, poprawić ich siłę i elastyczność oraz zmniejszyć ryzyko nawrotów problemów.

Przeciwskazania do terapii manualnej

Do przeciwwskazań należą m.in.: zaawansowana osteoporoza, zwichnięcia stawów, łamliwość kości, gruźlica kości, świeże złamania oraz choroby nowotworowe. Zawsze ważne jest, aby przed rozpoczęciem terapii manualnej skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, którzy ocenią stan zdrowia pacjenta i zalecą odpowiednie podejście terapeutyczne. Nieprzestrzeganie przeciwwskazań może prowadzić do powikłań i pogorszenia stanu zdrowia pacjenta.

Umów się do fizjoterapeuty!

Jeśli zmagasz się z bólami stawów, to warto udać się na konsultację do fizjoterapeuty. Klinika fizjoterapii Fizjo-Kinetic od lat zajmuje się terapią manualną, z której korzystają pacjenci z Zabrza i innych okolicznych miast. Specjalista pomaga podjąć właściwą decyzję dotyczącą leczenia. Jeśli więc szukasz fizjoterapeuty w Mikołowie czy innym mieście na Śląsku, to udaj się do Fizjo-Kinetic.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *