Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Suplement idealny – beta alanina

beta alanina preworkout

Każdy, kto choć trochę interesuje się sportem z pewnością spotkał się z pojęciem suplementacji w sporcie. Nic w tym dziwnego, albowiem na dobre zagościły w świecie sportu. Z uwagi na szeroki wachlarz produktów, zarówno pod względem składu, jak i smaku czy nawet wersji kolorystycznej opakowania bardzo ciężko dokonać prawidłowego wyboru, nie ąc elementarnej wiedzy w aspekcie suplementacji. Na rynku istnieją suplementy, które występują nie tylko w czystej formie, tzw. jednoskładnikowej, ale przede wszystkim – dodawane są jako składniki tzw. mixów, czyli suplementów wieloskładnikowych. Takim suplementem jest beta-alanina. Poniżej kilka słów o powyższym składniku.

a karnozyna

Beta-alanina stanowi budulec dla karnozyny, która z kolei jest dipeptydem gromadzonym w mięśniach. Karnozyna posiada właściwości chelatujące oraz antyoksydacyjne. Ponadto, karnozyna związana jest z tworzeniem się kwasu mlekowego w trakcie wysiłku fizycznego. Łatwo można wysnuć wnioski, jakoby beta-alanina miała wpływ na i wpływ na zmęczenie treningowe. Co więcej, należy dodać, iż beta-alanina naturalnie występuje w pożywieniu, a przede wszystkim w białym oraz czerwonym mięsie – przede wszystkim wołowinie oraz drobiu.

Każdy, kto choć odrobinę łyknął tematu suplementacji w sporcie, kojarzy beta-alaninę z aspektem wytrzymałości treningowej. Należy dodać, że poprawa ogólnej wydolności organizmu prowadzi przede wszystkim do bardziej intensywnych, a przede wszystkim dłuższych treningów. Jak pokazały badania, beta-alanina może mieć wpływ na wyniki w sporcie, z uwagi na fakt, iż karnozyna zapobiega spadkowi pH zarówno w kwestii wysiłku krótko jak i długotrwałego. Jak pokazują badania, beta-alanina relatywnie wpłynęła na wyniki osób przyjmujących ów suplement, w stosunku do osób przyjmujących placebo. Grupa osób twierdzi, że wspomniana różnica pomiędzy powyższymi grupami wynika z błędu pomiarowego. Czy tak rzeczywiście jest? Pozostawiam to Waszej ocenie.

Dodatek do suplementów wieloskładnikowych

Jak już wspomniałem, beta-alanina jest popularna nie tylko jako suplement „solo”, ale przede wszystkim jako dodatek do suplementów wieloskładnikowych. Jest bardzo często dodawana do suplementów przed treningowych, tzw. „preworkout”. Suplementy te oprócz beta-alaniny zawierają w swym składzie m.in. kofeinę, agmatynę czy argininę. Charakterystyczne kłucie po zażyciu odżywek „pre” spowodowane jest właśnie działaniem beta-alaniny. Nie ma w tym nic złego czy dziwnego.

Czy omawiany suplement jest godny uwagi? Nie da się ukryć, że aspekt wytrzymałości dotyczy niemal każdego sportu, niezależnie od tego czy jest to kulturystyka, czy . Prędzej czy później spotkasz się z problemem wytrzymałości, a co za tym idzie – zachowania ciągłości treningów.