
Każdy, kto choć trochę interesuje się sportem z pewnością spotkał się z pojęciem suplementacji w sporcie. Nic w tym dziwnego, albowiem suplementy na dobre zagościły w świecie sportu. Z uwagi na szeroki wachlarz produktów, zarówno pod względem składu, jak i smaku czy nawet wersji kolorystycznej opakowania bardzo ciężko dokonać prawidłowego wyboru, nie mając elementarnej wiedzy w aspekcie suplementacji. Na rynku istnieją suplementy, które występują nie tylko w czystej formie, tzw. jednoskładnikowej, ale przede wszystkim – dodawane są jako składniki tzw. mixów, czyli suplementów wieloskładnikowych. Takim suplementem jest beta-alanina. Poniżej kilka słów o powyższym składniku.
beta alanina a karnozyna
Beta-alanina stanowi budulec dla karnozyny, która z kolei jest dipeptydem gromadzonym w mięśniach. Karnozyna posiada właściwości chelatujące oraz antyoksydacyjne. Ponadto, karnozyna związana jest z tworzeniem się kwasu mlekowego w trakcie wysiłku fizycznego. Łatwo można wysnuć wnioski, jakoby beta-alanina miała wpływ na wytrzymałość i wpływ na zmęczenie treningowe. Co więcej, należy dodać, iż beta-alanina naturalnie występuje w pożywieniu, a przede wszystkim w białym oraz czerwonym mięsie – przede wszystkim wołowinie oraz drobiu.
Każdy, kto choć odrobinę łyknął tematu suplementacji w sporcie, kojarzy beta-alaninę z aspektem wytrzymałości treningowej. Należy dodać, że poprawa ogólnej wydolności organizmu prowadzi przede wszystkim do bardziej intensywnych, a przede wszystkim dłuższych treningów. Jak pokazały badania, beta-alanina może mieć wpływ na wyniki w sporcie, z uwagi na fakt, iż karnozyna zapobiega spadkowi pH zarówno w kwestii wysiłku krótko jak i długotrwałego. Jak pokazują badania, beta-alanina relatywnie wpłynęła na wyniki osób przyjmujących ów suplement, w stosunku do osób przyjmujących placebo. Grupa osób twierdzi, że wspomniana różnica pomiędzy powyższymi grupami wynika z błędu pomiarowego. Czy tak rzeczywiście jest? Pozostawiam to Waszej ocenie.
Dodatek do suplementów wieloskładnikowych
Jak już wspomniałem, beta-alanina jest popularna nie tylko jako suplement „solo”, ale przede wszystkim jako dodatek do suplementów wieloskładnikowych. Jest bardzo często dodawana do suplementów przed treningowych, tzw. „preworkout”. Suplementy te oprócz beta-alaniny zawierają w swym składzie m.in. kofeinę, agmatynę czy argininę. Charakterystyczne kłucie po zażyciu odżywek „pre” spowodowane jest właśnie działaniem beta-alaniny. Nie ma w tym nic złego czy dziwnego.
Czy omawiany suplement jest godny uwagi? Nie da się ukryć, że aspekt wytrzymałości dotyczy niemal każdego sportu, niezależnie od tego czy jest to kulturystyka, bieganie czy pływanie. Prędzej czy później spotkasz się z problemem wytrzymałości, a co za tym idzie – zachowania ciągłości treningów.