Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Jak zacząć żyć bardziej ekologicznie małymi krokami?

Jak zacząć żyć bardziej ekologicznie małymi krokami?

to popularny dziś temat, priorytet mający na celu ochronę przyrody, ale także zdrowia ludzi. Aby żyć ekologicznie, każdego dnia musimy podejmować mniejsze lub większe wybory i starać się porzucić dawne nawyki. Żyjąc ekologicznie w krótkim czasie poczujesz korzyści, które płyną z czystego otoczenia a także z oszczędności finansowych.

Poniżej przedstawiamy kilka prostych kroków, łatwych do zaimplementowania w codziennym życiu. Dzięki nic będziemy nie tylko zdrowsi, lecz również zmniejszymy nasz udział w degradacji środowiska naturalnego naszej planety. Nie trzeba wielkich kroków, aby uczynić różnicę. Wystarczy robić coś małego, za to regularnie. Kilka naszych typów:

Segregowanie śmieci

Segregowanie śmieci jest niezwykle ważnym działaniem o charakterze ekologicznym. Warto we własnym mieszkaniu stworzyć kilka oddzielnych mini kontenerów, aby osobno wyrzucać szkło, , czy metalowe puszki. Następnie już posegregowane należy wynieść do kontenerów, które mieszczą się na Twoim osiedlu. To naprawdę prosta czynność, którą powinien wykonywać każdy.

Uważaj, co kupujesz

Wybierając się na zadbaj, aby produkty, które wybierasz również były ekologiczne. Nie warto wybierać produktów, które są opakowane dodatkową folią, lecz te znajdujące się w papierowych torebkach. Dzięki temu nie będziemy zaśmiecać środowiska, ponieważ wyroby z tektury znakomicie nadają się do ponownego recyklingu.

Gaś światło i wyłączaj urządzenia, których nie używasz

Często zostawiamy włączone urządzenia, nawet, jeśli z nich nie korzystamy. Często nie zdajemy sobie sprawę, że niepotrzebnie wówczas generują prą. Powoduje to spalanie węgla i większą emisję dwutlenku węgla w środowisku. Światło, które pali się w pokoju, nawet, jeśli w nim nie przebywasz, lub zostawiona w kontakcie ładowarka generuje także dodatkowo koszty finansowe. W Polsce głównym dostawcą energii są kopalnie węgla, pamiętaj o tym.

Staraj się oszczędzać wodę

Pamiętaj o oszczędzaniu wody. Dbaj, aby z kranu bez potrzeby nie leciała woda. Dobrym rozwiązaniem jest także korzystanie z prysznica zamiast wanny. Przy okazji wody – jeżeli woda z kranu w Twojej miejscowości nadaje się do picia, nie kupuj wody butelkowanej, zwłaszcza tej w plastikowych opakowaniach. Lepiej zainwestuj w wielorazowy dzbanek lub butelkę z filtrem.

Wybierz ekologiczne torby, zamiast foliówek

W 2018 roku wszedł przepis, iż sklepy pobierają od klientów opłatę recyklingową, kiedy ci nabywają worki foliowe. Żywot tych reklamówek jest krótki, kosztowny, dlatego warto wybrać torbę z materiału, która pozwoli nam wielokrotnie zrobić zakupy, a co więcej jest bezpieczna dla środowiska. Podobnie ma się rzecz z plastikowymi, jednorazowymi słomkami. Lepiej zamiast nich zainwestować w ekologiczne słomki wielorazowego użytku.

Ogranicz jazdę samochodem

Bywają sytuacje, że podróżujemy samochodem nawet do miejsc, które znajdują się kilkanaście metrów dalej. Zapominamy, że każdy wyjazd samochodem wiąże się z emisją szkodliwych gazów do środowiska. Warto starać się jak najczęściej jazdę samochodem zastąpić spacerem, czy też przejażdżką na rowerze. W większych miastach alternatywą dla samochodu jest komunikacja zbiorowa.

A Ty jak na co dzień dbasz o środowisko naturalne?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *