Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Alkoholizm i leczenie uzależnienia od alkoholu

Alkoholizm i leczenie uzależnienia od alkoholu

Problem od alkoholu znany jest od wielu lat. W aktualnym społeczeństwie nasila się w związku ze stresem, który zaczął być uznawany za jedną z chorób cywilizacyjnych. Alkohol z początku pomaga radzić sobie z problemami życia codziennego i natłokiem zadań w pracy, jednak z czasem to on sam staje się głównym generatorem problemów.

Problem ludzi nie tylko z marginesu

Jeszcze stosunkowo niedawno powszechnie uważano, że alkoholizm należy do problemów ludzi z tak zwanego marginesu społecznego. Rzeczywiście, istnieje korelacja. Wiadomo jednak obecnie, że to alkoholizm bardzo często doprowadza człowieka do załamania i utraty normalnego życia. Aktualnie problem alkoholowy często dotyczy managerów, kadry zarządzającej najwyższego szczebla czy nawet matek, które mają na utrzymaniu dom. Alkohol ma być remedium na stres, jest powszechnie dostępny w sklepach, zaś osoby sięgające po niego często nie widzą innej alternatywy na odreagowanie negatywnych emocji.

Terapie uzależnień coraz bardziej skuteczne

Jak wspomnieliśmy na początku, problem od alkoholu jest coraz lepiej znany. Alkoholików nie traktuje się z góry, jak osoby, które przegrały życie. Terapie leczenia alkoholizmu cą coraz bardziej skuteczne, zaś psychologowie i psychiatrzy cały czas opracowują nowe, jeszcze doskonalsze metody na radzenie sobie z uzależnieniem. Jeżeli chodzi o leczenie uzależnień Warszawa posiada najwięcej wyspecjalizowanych ośrodków tego typu w Polsce. Wstępne rokowania zazwyczaj są bardzo dobre. Nie chodzi bowiem o to, aby cofnąć czas i nie popełnić tych samych błędów. Chodzi o to, aby osoba uzależniona postawiła sobie nowe cele w życiu i zaczęła je realizować, aby wyjść na prostą i dopisać w swojej księdze życia szczęśliwe zakończenie.

Alkohol na odreagowanie stresu

Problemy z alkoholem często zaczynają się niewinnie. Wystarczy jedno piwo czy też drink wypity po pracy, dla wyluzowania się i odstresowania. Z czasem wchodzi to w nawyk, aby skutkować uzależnieniem. Osoba uzależniona nie sięga po alkohol dlatego, aby poczuć się dobrze – z czasem sięga po niego po to, aby znów poczuć się po prostu normalnie. Bardzo trudno jest zauważyć przekroczenie granicy, kiedy pije się już nie tylko rekreacyjnie, ale z przymusu. Najtrudniej jest to zauważyć samej osobie pijącej oraz jego najbliższej rodzinie. najszybciej zaś pierwsze symptomy alkoholowego zauważają ludzie obcy, którzy mają pierwszy kontakt z daną osobą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *