Alkoholizm, a właściwie choroba alkoholowa to poważny problem który w jakimś stopniu dotyka życia każdego człowieka, nie zawsze bezpośrednio. W naszym otoczeniu pojawiają się na co dzień osoby, które z pozoru mogą zachowywać się normalnie, wieść normalne życie zawodowe, rodzinne czy towarzyskie i nawet odnosić w nich sukcesy, jednak prywatnie i w ukryciu mieć problem z nadużywaniem alkoholu.
Niestety, ze względu na tendencję do ukrywania choroby nawet w fazie chronicznej, właściwa diagnoza alkoholizmu bywa trudna, a samo leczenie wymaga mocnego zaangażowania samej osoby uzależnionej. Jak rozpoznać i podjąć walkę z alkoholizmem?
Podstawowe objawy alkoholizmu – jak rozpoznać problem?
Objawów, które mogą jasno wskazywać na uzależnienie od alkoholu jest kilka i już na początku należy zaznaczyć, że zależnie od fazy choroby oraz umiejętności ukrywania objawów przez osoby uzależnione, nie wszystkie objawy mogą być od razu widoczne. Alkoholizm działa na mózg w taki sposób, że nawet sam uzależniony może być na początku tych objawów nieświadomy lub łatwo je ignorować. Do najczęściej występujących zalicza się przede wszystkim:
- Głód alkoholowy, czyli silne pragnienie sięgnięcia po alkohol porównywalne z poczuciem przymusu. Osoby uzależnione mogą cierpieć, jeśli nie sięgną po alkohol.
- Zespół abstynencyjny, pod którego nazwą kryją się fizyczne i psychiczne objawy odstawienia alkoholu, często nawet na stosunkowo krótki czas. Uzależniony może mieć problem ze skokami ciśnienia tętniczego i zaburzeniami rytmu serca, drgawkami, lękami, nadmiernym poceniem się czy nadwrażliwością na dźwięki, a do tego gorączką, nudnościami i zawrotami głowy. Takie objawy warto leczyć pod kontrolą lekarza, dlatego każdy detoks alkoholowy powinien odbywać się w szpitalu lub wyspecjalizowanym ośrodku.
Alkoholicy będą odczuwali także brak kontroli nad własnym piciem i nie będą potrafili powstrzymać sięgania po trunki, mogą mieć znacznie zwiększoną tolerancję na alkohol i pić go więcej, by uzyskać efekty podobne do tych, które kiedyś dawały im mniejsze dawki alkoholu. U alkoholika spotyka się też często koncentrację życia wokół alkoholu i picie pomimo świadomości jego skutków. To na tym etapie wiele osób zaniedbuje swoje życie prywatne na rzecz picia, choć objaw ten może wystąpić w bardzo późnych fazach rozwoju choroby.
Etapy alkoholizmu. Na to warto zwrócić uwagę?
Chorobę alkoholową dzieli się na 4 fazy, z których każdą określa się konkretnymi objawami towarzyszącymi. Faza wstępna to początki alkoholizmu, którego objawy najczęściej nie wzbudzają podejrzeń ani u alkoholika, ani u osób w jego otoczeniu. Najsilniejsze jest tu uzależnienie psychiczne – alkoholik odkrywa, że picie daje mu odprężenie i poprawia nastrój, więc szuka okazji do picia w towarzystwie. I choć może nie upijać się i kontrolować swoje dawki, wciąż dąży do stanu przyjemnego upojenia.
Po fazie wstępnej następuje faza ostrzegawcza, w której poszukiwanie okazji do picia przechodzi na poziom przyspieszonego tempa picia i inicjowania kolejnych „kolejek” tak, by pić szybciej i więcej. Alkoholicy mogą być w tej fazie bardziej towarzyscy niż kiedykolwiek, bo chcą pić w towarzystwie, by mieć uzasadnienie dla swojego picia. Decyzje takie często podejmowane są nieświadomie. Niestety, to na tym etapie alkoholik zaczyna pić również w samotności.
Faza krytyczna, będąca trzecią faza alkoholizmu to już moment, kiedy alkoholik zaczyna tracić nad sobą kontrolę i nawet krótkie stany abstynencji prowadzą u niego do szybkiego powrotu do picia. Pojawia się przymus fizyczny, z którego powodu uzależniony często przestaje szukać wymówek do picia i zwyczajnie sięga po alkohol. Zachowanie takie może prowadzić do zaniedbywania rodziny, obowiązków czy pracy, a personalnie do świadomości nałogu, izolowania się od świata i agresji wobec siebie i innych.
Na końcu alkoholizm przechodzi do fazy chronicznej, gdzie picie jest już ciągłe, bez żadnej kontroli. Ciągły stan upojenia może tu trwać aż do poważnych objawów zatrucia, które zwykle prowadzą do chwilowego detoksu, zespołu abstynencyjnego i ponownego picia. Wyjście z nałogu będzie tu więc trudne i z tego względu, znając objawy poprzednich faz alkoholizmu, leczenie warto podjąć odpowiednio wcześniej.
Pomocy w walce z alkoholizmem należy szukać w wyspecjalizowanych ośrodkach leczenia uzależnień – samodzielna walka z nałogiem w tym przypadku nie ma prawie nigdy szans powodzenia. Do leczenia alkoholizmu nie można nikogo zmusić, ale rozmowa o potrzebie leczenia i skutkach picia na życie osoby uzależnionej i jej otoczenie może wystarczyć, by podjąć pierwsze kroki w stronę poprawy.