Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Czarny czosnek i jego właściwości

czarny czosnek

Czarny czosnek znany jest do wieków i ceniony za swoje niemalże nieograniczonego właściwości zdrowotne. Niestety nadal jest mniej popularny aniżeli jego biała wersja. Tymczasem długotrwała fermentacja czarnego czosnku sprawia, że otrzymujemy czosnek czarny. Okazuje się, że ma on jeszcze doskonalsze działanie dla naszego organizmu, aniżeli tradycyjny biały czosnek. Poznajmy, co kryje się w czarnym czosnku.

W jaki sposób powstaje czarny czosnek?

Czarny czosnek jest tradycyjną wersją białego czosnku, który to zostaje poddany procesowi fermentacji, czyli inaczej mówiąc dojrzewaniu. Proces ten zachodzi w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Jest on długotrwały, ponieważ czas, jaki obejmuje wynosi około 6 tygodni. W następnej kolejności przez 45 dni leżakuje i ulega w tym czasie oksydacji. W tym okresie traci swój charakterystyczny smak, zwiększa przyswajalność wszelkich związków, jakie się w nim znajdują.

Czarny kolor czosnku wynika z faktu, że powstaje melanoida z węglowodanów. Jeżeli biały czosnek osiągnie ciemny czarny kolor proces fermentacji można uznać za zakończony.

Jak fermentacja zmienia właściwości czosnku?

Proces fermentacji, jakiemu poddany zostaje czosnek zmienia nieco jego skład. Przede wszystkim zwiększa się przyswajanie związków aktywnych, a także wzrasta ilość działanie antyoksydacyjne. Dodatkowo zawiera o wiele większą liczbę przeciwutleniaczy, aniżeli czosnek biały. Jest także łagodniejszy dla układu pokarmowego i łatwiej się go trawi.

Właściwości czarnego czosnku

Czarny czosnek ma bardzo dużo właściwości. Przede wszystkim zawarte są w nim przeciwutleniacze, które mają ogromny wpływ na organizm. Hamują powstawanie wolnych rodników, które tworzą się na skutek permanentnego stresu. Dodatkowo związki w czarnym czosnku sprawiają, że nie rozwijają się w organizmie groźne choroby, w tym również nowotworowe.

Czarny czosnek obniża poziom cholesterolu, oraz poziom ciśnienia krwi. Działa odmładzająco i hamuje procesy starzenia się skóry.

Czarny czosnek ma wiele związków mineralnych, między innymi:

  • Mangan
  • Wapń
  • Fosfor
  • Selen
  • Witaminy z grupy B
  • Witaminę C

Posiada pozytywny wpływ na układ kostny oraz tarczycę. Wzmacnia odporność całego organizmu i jest doskonałym naturalnym antybiotykiem.

Opracowane przez: Aneta R.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *