
Na wegetarianizm przechodzimy z wielu różnorodnych powodów. Zanim jednak przejdziemy na tego typu dietę warto zastanowić się czy wpłynie ona pozytywnie na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Podjęta spontanicznie dieta wegetariańska, która ma podstawy naukowe jest na pewno warta propagowania. Pamiętać jednak trzeba, że całkowite wyrzucenie z diety produktów mięsnych może prowadzić do pewnych, często groźnych dla zdrowia niedoborów. Rezygnując z mięsa zrezygnujemy jednocześnie z białek czy też aminokwasów, których nasz organizm nie umie sam wytworzyć. Dodatkowo możemy spotkać się z niedoborem różnorodnych składników mineralnych, jak na przykład żelaza, witaminy D, witaminy B12 czy też wapnia. Taka sytuacja stworzyć może w organizmie szereg szkód, a już szczególnie w młodych organizmach, co sprawia, że diety tego typu nie są polecane dzieciom i młodzieży.
Dieta wegetariańska i jej pozytywny wpływ
Zwiększając spożycie warzyw oraz owoców, spożywamy większą ilość błonnika, flawonoidów, witaminy C, a tym samym podnosimy odporność naszego organizmu i zapobiegamy chorobom cywilizacyjnym jak na przykład nowotworom. Zaletą tejże diety jest również niewielka ilość soli, zaś duża ilość potasu, magnezu i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Takie menu pozytywnie wpływa więc na układ krążenia i zapobiega chorobom serca. Wegetariańska dieta jest również pełna orzechów, produktów zbożowych a tym samym dla naszego organizmu ma ogromnie pozytywną cechę, albowiem będzie opóźniała procesy starzenia organizmu.
Nie zawsze zdrowiej
Przez wielu naukowców czy dietetyków dieta wegetariańska nie jest uznawana za optymalną. Oznacza to, że nie jest najlepszym możliwym rozwiązaniem. Dlatego więc wiele osób bardzo dobrze odczuwa przejście na wegetarianizm, lepiej się czuje, ma więcej energii i jest po prostu zdrowsza? Przede wszystkim zastanówmy się nad tym, jak dana osoba jadła dotychczas. Wegetarianie dużo większą wagę przywiązują nie tylko do tego, co jedzą, lecz również do tego, jakiej jest to jedzenie jakości. Przejście na dietę wegetariańską często łączy się ze zmianą filozofii życia, ze zwiększeniem aktywności fizycznej i innymi pozytywnymi aspektami życia codziennego. Myśląc o tym, co jemy, jemy zdrowiej. Zastanawiamy się w jaki sposób dane produkty żywieniowe wpłyną na nasze zdrowie. Osoby jedzące mięso, czyli nie-wegetarianie, bardzo często po prostu nie przywiązują wagi do jakości swojego jedzenia. I w takich sytuacjach przejście na wegetarianizm może mieć bardzo pozytywne konotacje, gdyż kończy ich ignorancję żywieniową. W takich przypadkach możemy z całą pewnością stwierdzić, że dieta wegetariańska jest zdrowa.