Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Które owoce są dobre na zaparcia?

Które owoce są dobre na zaparcia?

Na pewno każdy z nas walczył w swoim życiu z nieprzyjemnymi dolegliwościami jakimi są zaparcia. Mając utrudnioną defekację nie możemy wykonać podstawowych czynności. Problem ten dotyka przede wszystkim osoby starsze, zwłaszcza te które mają zmniejszoną zdolność poruszania się i przyjmują leki, które nasilają zatwardzenia. Ale nie tylko! Obecnie zaparcia dotyczą coraz większej liczby osób i wiążę się to ze złym stylem życia i niezdrowym sposobem odżywiania.

Zbyt mała częstotliwość wypróżnień powoduje również szereg innych nieprzyjemności i niedyspozycji takich jak:

 • – Uczucie ciężkości,
 • – Gazy,
 • – Bóle głowy,
 • – Hemoroidy,
 • – Bóle przy wypróżnianiu,
 • – Puchnięcie,
 • – Uszkodzenie odbytu,
 • – Uchyłkowatość jelit.

Jak więc sobie radzić z zatwardzeniem? Leki na zaparcia to skuteczny, jednak nie jedyny sposób na ulgę. Oczywiście wszystko zależy od naszego stylu życia. Warto postawić na aktywność fizyczną i zdrowe jedzenie, a dolegliwość dużo bardziej się zmniejszy a w przyszłości całkowicie zniknie. Poznaj nasze wskazówki i już teraz wprowadź je w swoje życie!

Postaw na zdrową żywność!

Przy zaburzeniach jakimi są zaparcia koniecznie zrezygnuj z przetworzonej żywności. Zamień tłustą, ciężką kuchnię na coś lekkiego. Pamiętaj, że Fast foody, cukier i mąka tylko nasilają problem zatwardzenia.

Zamień olej na oliwę z oliwek. Oliwa z oliwek ma wiele zalet, a w tym idealnie działa na zaparcia. Dodawaj ją do swoich ulubionych sałat, ale również codziennie spróbuj wypić jedną łyżkę oliwy na czczo. To działa!

Włącz do swojego życia aktywność fizyczną! Brak ruchu również jest skutkiem dolegliwości jakimi są zatwardzenia. Jeśli masz siedzący tryb życia obowiązkowo wprowadź do swojego życia trochę sportu. Spacery, bieganie, rower pomoże Ci zawalczyć z zaparciami.

Zaopatrz się w jogurty! Jeśli walczyć z zaparciami sięgnij po jogurty, zwłaszcza naturalne. Probiotyki, które są tam zawarte wraz ze zdrowymi bakteriami poprawią perystaltykę jelit.

Pij wodę! Wiele razy spotykamy się ze stwierdzeniem, że należy pić do 3 litrów dziennie. To nie mit! Woda ma wiele zalet w tym właśnie bardzo dobrze radzi sobie z zaparciami. Możesz również ulepszyć jej smak dodając miętę lub ulubione owoce np. cytrynę, truskawki.

Spróbuj herbatek ziołowych! Takie napoje są idealne gdy zaparcia pojawią się naglę. Zaparz np. miętę i pożegnaj się z zaparciami.

Postaw na dietę bogatą w błonnik! Już wiesz, że musisz unikać przetworzonej, ciężkiej kuchni dlatego koniecznie wprowadź żywość, która będzie źródłem cennego błonnika. Zainteresuj się pełnoziarnistymi zbożami, nasionami, roślinami strączkowymi, a pomoże Ci to zwalczyć zaparcia.

Unikaj produktów, które nasilają zaparcia! Podczas zatwardzenia koniecznie zrezygnuj z: jabłka, marchwi, bananów, ryżu, serów i białego pieczywa. Te produkty na pewno Ci nie pomogą!

Postaw na owoce!

Czy wiesz, że niektóre owoce są idealne na zaparcia? Dodatkowo są źródłem błonnika, minerałów i niezbędnych witamin. Koniecznie zapoznaj się z listą owoców, które mogą Ci pomóc! Które owoce są dobre na zaparcia?

 • Kiwi – zawiera w sobie bardzo dużą dawkę błonnika, dzięki czemu poprawia pracę naszych jelit, zwalcza nieprzyjemne gazy oraz przyśpiesza przemianę materii. Jeśli walczysz z zaparciami sięgnij po kiwi najlepiej na czczo.
 • Gruszki – bardzo dobrze działają na zaparcia. Zawierają dużo błonnika i pektyny, dzięki którym ruchy jelitowe będą uregulowane, a nasz organizm oczyszczony. Sięgnij po gruszki, a ochronisz się również przed nadciśnieniem.
 • Śliwki – niezawodny sposób naszych babć. Śliwki w każdej postaci to idealne źródło błonnika. Sięgnij po świeże jak i suszone, a ochronisz swoje jelita. Dodatkowo te owoce działają przeczyszczająco.
 • Figi – te owoce działają leczniczo i odżywczo. Jeśli zmagasz się ze zgagą koniecznie po nie sięgnij. Dodatkowo działają przeczyszczająco i wspomagają pracę żołądka.
 • Truskawki i jagody – przyśpieszają metabolizm i poprawiają ruchy jelitowe dzięki zawartym przeciwutleniaczom.
 • Pomarańcze – dzięki tym owocom zwalczysz zaparcia, uregulujesz pracę jelit, pozbędziesz się nadmiaru płynów w swoim organizmie. Zawarty w pomarańczy kwasek cytrynowy rozpuści resztki pokarmowe, które gromadzą się w jelitach.

Powyższe wskazówki wspomogą Cię w dolegliwości jakim jest zatwardzenie. Warto je wprowadzić w życie. Dodając dodatkowo owoce do naszej diety będziemy mieć gwarantowany sukces.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *